Dekanat Głogów Małopolski Parafie

Budy Głogowskie

Wpisany przez Admin

Parafia Budy Głogowskie, pw. Niepokalanego Serca NMP, Adres: Budy Głogowskie 845, 36-060 Głogów Młp., tel. 17 851 94 16

Parafia Budy Głogowskie

pw. Niepokalanego Serca NMP
parafia erygowana:  1948 r.
Adres: Budy Głogowskie 845
36-060 Głogów Młp.,
17 851 92 61 – emeryt

Nazwa urzędowa: Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Maryi Panny w Budach Głogowskich

www:
gmina: Głogów Młp., powiat: rzeszowski, województwo: podkarpackie

proboszcz: ks. mgr lic. Paweł Zimny, EC, od 2002-08-22

Historia:

Pomysł wybudowania kościoła w Budach Głogowskich związany jest z osobą K. Holzera – właściciela Bud pod koniec XIX w. Chcąc, aby w Budach był kościół, przeznaczył na ten cel miejsce i materiał. Mieszkańcy mieli dać robociznę. Pomysłu tego nie udało się jednak zrealizować. Ludzie wówczas uczęszczali do kościoła w Widełce, Głogowie lub Mrowli a Budy Głogowskie należały do parafii w Mrowli. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. rozparcelowano majątek dworski. Wówczas mieszkańcy Bud Walenty Grzywacz, Karol Litwin i Jan Kogut wraz z innymi zaczęli ubiegać się o parcelę na kościół. Po długich staraniach otrzymano na własność parafii 1 hektar ziemi w parku dworskim. Decyzję z ramienia rządu podpisał minister Stanisław Mikołajczyk. Z dawnego spichlerza dworskiego zrobiono kaplicę. Dnia 25.07.1946 r. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie zatwierdził plan kościoła, który zaprojektował inż. Fryderyk Linder z Jarosławia. Bp Franciszek Barda przychylnie ustosunkował się do prośby mieszkańców Bud o zatwierdzenie parafii i wyznaczenie kapłana. Administratorem parafii został ks. Antoni Ziobro, który przybył do Bud w 1947 r. Rozpoczęto przygotowania do budowy kościoła, w miejscu, gdzie stała tymczasowa kaplica. W 1948 r. położono kamień węgielny pod kościół. Budowę nadzorował ks. A. Ziobro i przedstawiciel mieszkańców Walenty Grzywacz. W murach kościoła zostawiono część starych murów spichlerza. W 1951 r. ukończono budowę, ale bez wieży, gdyż zabrakło materiału i funduszy. Powoli sprawiano szaty i naczynia liturgiczne. Ze składek wiernych postawiono wielki ołtarz. W ostatnią niedzielę listopada 1962 r. bp Stanisław Jakiel konsekrował ołtarz i kościół. Początkowo plebanią była część budynku dworskiego zwanego „gorzelnią”, w którym mieszkał także kierownik szkoły. Ks. A. Ziobro w 1960 r. rozpoczął budowę nowej plebani, którą przykryto, ale ukończono dopiero po 4 latach. W 1963 r. nastąpiła zmiana administratora parafii, którym został ks. Stanisław Ujda. Przy ofiarności parafian ukończono plebanię. W kościele położono posadzkę. W czasie odpustu 1964 r. powstała myśl wyposażenia kościoła w organy. Zakupiono używane organy i poświęcono je w czasie odpustu 1965 r.

Kościół parafialny:   murowany, zbudowany i poświęcony w 1951 r., konsekrowany w 1962 r.

Odpust parafialny: Sobota po Uroczystości Bożego Ciała

Godziny mszy św.:

Budy Głogowskie, dzień powszedni, czas letni i zimowy, wtorki – 7.30; pozostałe 18.00 (17.00)
Budy Głogowskie, niedziele i święta, czas letni i zimowy, 7.30; 10.30; 15.00;

Mieszkańcy parafii: