Dane diecezji

Diecezja – podstawowe informacje

Wpisany przez Admin
„CatholicDiocesesPoland2004” autorstwa Bastianow (Bastian) - Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą programu Inkscape przez Bastianowa (Bastiana).. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CatholicDiocesesPoland2004.svg#/media/File:CatholicDiocesesPoland2004.svg

„CatholicDiocesesPoland2004” autorstwa Bastianow (Bastian) – Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą programu Inkscape przez Bastianowa (Bastiana). Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:CatholicDiocesesPoland2004.svg#/media/File:CatholicDiocesesPoland2004.svg

Podstawowe informacje o diecezji

 

Diecezja powstała 25 marca 1992 r.,  z części diecezji przemyskiej (14 dekanatów) i tarnowskiej (5 dekanatów). Od początku należy do metropolii przemyskiej, w skład które wchodzą diecezje:

Pierwszym biskupem rzeszowskim został mianowany Biskup Kazimierz Górny, wcześniej biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej,  który kierował diecezją rzeszowską w latach 1992-2013.  Po nim  rządy diecezją objął Biskup Jan Wątroba, wcześniej biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej.

Biskupem pomocniczym Diecezji Rzeszowskiej od początku jest Biskup Edward Białogłowski, wcześniej biskup pomocniczy diecezji przemyskiej.

W diecezji mieszka ponad 600 tysięcy mieszkańców, w tym 596 tysięcy katolików.

Diecezja jest podzielona na 25 dekanatów i  244 parafie.

W diecezji jest 710 księży diecezjalnych (część z nich pracuje poza diecezja lub jest na emeryturze) i 120 ojców i księży zakonnych.

W diecezji pracuje 348 sióstr zakonnych.

Diecezja ma Wyższe Seminarium Duchowne, Instytut Teologiczno – Pastoralny im. św. Józefa Sebastiana Pelczara, Dom Księży Seniorów, obiekty Caritas, domy rekolekcyjne, itp. Wszystkie one służą formacji   duchowej i duszpasterskiej.