Bp Kazimierz Górny

Jubileusz Biskupa Rzeszowskiego

Wpisany przez Admin

W Rzeszowie odbyły się uroczystości jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich i 25-lecia sakry biskupiej JE biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 specjalnym programem słowno-muzycznym na placu przed katedrą. Program przypomniał wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie sprzed 19 laty. Sobotnie uroczystości były bowiem jednocześnie dziękczynieniem za wizytę papieża 2 czerwca 1991 roku.
O 11.00 w rzeszowskiej katedrze odprawiona została uroczysta msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Jubilata. Homilię wygłosił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu koło Myślenic, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu w 1951 r. wstąpił do Niższego Seminarium w Krakowie, ukończył także Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego. Po maturze wstąpił do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1960 roku z rąk biskupa Karola Wojtyły. Jako wikariusz pracował w kilku parafiach archidiecezji krakowskiej: Jaworzno-Byczyna, Ujsoły k. Żywca, Bielsko-Biała oraz w krakowskim kościele św. Anny. W roku 1970 podjął pracę w Kurii Metropolitalnej w Krakowie, gdzie na polecenie kardynała Wojtyły, zorganizował Wydział Duszpasterstwa Rodzin i kierował jego pracami.

W 1977 roku ksiądz Kazimierz Górny został mianowany proboszczem w Oświęcimiu. Dzięki jego staraniom wybudowany został tam kościół św. Maksymiliana.

6 stycznia 1985 roku ksiądz Górny otrzymał w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II sakrę biskupią. Pełnił obowiązki biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej do roku 1992. 25 marca 1992 roku został pierwszym biskupem ordynariuszem nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej. Uroczysty ingres odbył się 11 kwietnia 1992 roku. Od tej pory do dziś biskup Kazimierz Górny stoi na czele Kościoła rzeszowskiego.

Biskup ordynariusz zorganizował od podstaw działanie różnych instytucji diecezjalnych, w tym Caritas, Kurii Diecezjalnej, Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, Wyższego Seminarium Duchownego, Sądu Biskupiego i katolickiego radia Via.
Radio “VIA”