Katolickie Radio “VIA”

Wpisany przez Admin
RadioVIA

Pracownicy Radia “VIA” (foto: Radio)

Radio Via nadało swoją pierwszą dwugodzinną audycję na częstotliwości 103.8 Mhz użytkowanej wcześniej przez Radio Maryja 8 grudnia 1994 roku. Na początek były to tylko dwie godziny – okienko w programie Radia Maryja. Studio emisyjne powstało dzięki życzliwości śp. ks. Adama Banka w starej organistówce w Malawie.

Zapał garstki entuzjastów, na czele z ks. Romanem Jurczakiem  oraz budowa zaplecza technicznego pozwoliły na stopniowe rozszerzanie czasu antenowego, aż w końcu staliśmy się rozgłośnią nadającą program całodobowo. Stało się to w maju 1998 roku. W lipcu 2000 roku dyrektorem radia został ks. Bogusław Przeklasa, a od 2013 roku tę funkcję sprawował ks. Marek Chorzępa. Obecnie dyrektorem Katolickiego Radia Via jest ks. Witold Wójcik.

Rozpoczynając nadawanie programu w 1994 roku Radio dysponowało niewielką ilością sprzętu (studio emisyjne, sprzęt nadawczy). Od grudnia 1998 roku Radio Via nadaje programy wraz z informacjami w standardzie RDS przy użyciu nadajnika o mocy 10kW. Zarówno studio emisyjne jak i studio produkcyjne wyposażone jest w nowoczesny stale modernizowany sprzęt. Przybywa doświadczonej kadry, powiększa się zaplecze lokalowe. Radio mieści się w pomieszczeniach budynku Kurii Diecezjnej w Rzeszowie, przy ul. Zamkowej 4.

W  programie Katolickiego Radia VIA, każdy może znaleźć coś dla siebie. Program w myśl założeń koncesji ma charakter religijno-społeczny. Dobra muzyka zajmuje około 40% czasu antenowego. Na antenie Radia Via grana jest tylko dobra muzyka. Dominują przeboje ostatniego dwudziestolecia oraz piosenki, które obecnie zdobywają czołówki list przebojów.

Radio Via jako jedna z pierwszych w Polsce rozgłośni katolickich, od roku 1999 transmituje zawody żużlowe z udziałem żużlowców Stali Rzeszów.

W czasie istnienia radia dziennikarze rozgłośni przeprowadzili wiele wywiadów. Gośćmi radia byli przedstawiciele hierarchii kościoła, misjonarze, znani politycy, osobistości świata kultury i mediów tak szczebla lokalnego jak i ogólnopolskiego.

Zachęcamy do słuchania Katolickiego Radia Via: 103,8 FM/94,1 FMRadio_logo

Zapraszamy do odsłuchu internetowego radia:

oraz na stronę www radia:  http://www.radiovia.com.pl/

/Za Radiem VIA/