Bp Kazimierz Górny

List Biskupa Kazimierza Górnego na czas nawiedzenia relikwii św. Jana Bosko

Wpisany przez Admin

Drodzy Diecezjanie, Drodzy Mieszkańcy Rzeszowa. W dziejach Kościoła katolickiego św. Jan Bosko należy do najwybitniejszych wychowawców młodzieży. Urodził się w 1815 r. w ubogiej wiejskiej rodzinie, niedaleko Turynu we Włoszech. Czasy, w których przyszedł na świat były bardzo niespokojne.

Jako kapłan zajął się wychowaniem ubogich chłopców błąkających się po ulicach Turynu, skazanych społecznie na nędzę i margines życia. Założył Zgromadzenie Księży Salezjanów i Sióstr Salezjanek, aby otaczać opieką młodzież, zwłaszcza ubogą. Służą temu słynne Oratoria Salezjańskie. Wychowankiem Salezjanów był także Błogosławiony Ks. Józef Kowalski, nasz Rodak, pochodzący z Siedlisk k. Lubeni, męczennik niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
W tym roku relikwie św. Jana Bosko nawiedzają parafie Salezjańskie w Polsce. W Rzeszowie, w parafii Opatrzności Bożej na Nowym Mieście będą w dniach: poniedziałek – wtorek, 8-9 lipca br.

Bardzo serdecznie zachęcamy Wiernych do udziału w nabożeństwach w salezjańskiej świątyni i do uczczenia relikwii tego Wielkiego Wychowawcy. W sposób szczególny zachęcamy rodziców, wychowawców i młodzież.

Z serdecznym błogosławieństwem
bp Kazimierz Górny

Rzeszów,  1 lipca 2013 r.