Poświęcenie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wpisany przez Admin

Po zakończeniu liturgii Ojciec Święty wraz z 23 osobową świtą kardynałów i biskupów przyszedł na plebanię parafii Serca Jezusowego i spożył obiad. Następnie spotkał się z pracującymi w parafii księżmi i siostrami zakonnymi. Potem udał się na krótki wypoczynek. Po południu poświęcił kościoł Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

Ojciec Święty z Ks. Bpem Edwardem Białogłowskim (foto: Archiwum BL)

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie został wybudowany w latach 1977-1982 jako wotum Diecezji Przemyskiej za 600 lat jej istnienia. Budowa zmobilizowała wiernych parafii i miasta do osobistego zangażowania ponieważ większość prac wykonano systemem gospodarczym. Świątynię zaprojektował prof. Witold Cęckiewicz z Krakowa. Kościół jest dwukondygnacyjny w kształcie serca o rozmiarach: 45 x 68 m, wysoki 52 m. Wizyta Papieża w dużej mierze przyspieszyła prace wykończeniowe, aby Ojciec Święty mógł ją poświęcić.

Kościół został pomalowany na biało, przyozdabiają go witraże o pow. 280 m2, otrzymał ławy dębowe mogące pomieścić 1000 osób siedzących, nowe konfesjonały, stacje Drogi Krzyżowej, wspaniały ołtarz z odlewem Ostatniej Wieczerzy oraz tabernakulum w kształcie serca (odlew), nowe organy 36-głosowe, chrzcielnicę, wspaniałe dzwony – Dzwon Wolności im. Jana Pawła II oraz dzwon Bł. Biskupa Pelczara, na upamiętnienie jego beatyfikacji przy tutejszym kościele oraz spiżowe drzwi wejściowe (przedstawiają historię ostatnich dziesięcioleci w Kościele, Polsce i diecezji z odpowiednimi określeniami: Drzwi – papieskie, narodowe i diecezjalne).

Świątynia zawdzięcza swój wspaniały wystrój obok projektanta prof. Witolda Cęckiewicza i konstruktorów – Karola Tokarza i Stanisława Karczmarczyka z Krakowa, także rzeszowskim artystom plastykom: Zofii Mitał-Szczepańskiej, Emilowi Politowi, Zygmuntowi Czyżowi i innym.

Z rzeszowskich zakładów pracy największy wkład miały: WSK – wszystkie odlewy, Instal, RPRI, Igloopol, Zakład Energetyczny, Budimex, Polfa, Banki, Polmozbyt, Montażówka, Resbud, RPB i inne.

Ojciec Święty na modlitwie (foto: Archiwum BL)

Wczesnym popołudniem Ojciec Święty z plebanii przeszedł do kościoła,gdzie dłuższą chwilę trwał w modlitwie adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem. Kościół przygotowany na poświęcenie wypełniony był zaproszonymi parafianami – zasłużonymi przy budowie, gośćmi i przedstawicielami budowniczych. Przy obrzędzie poświęcenia Ojcu Świętemu towarzyszyli: ceremoniarz papieski, osobisty sekretarz, biskup ordynariusz i gospodarz ksiądz proboszcz Stanisław Mac.

Powstawszy z klęczek Jan Paweł II odmówił następującą modlitwę poświęcenia kościoła:

Poświęcenia kościoła

„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego,

Amen.

W świętym kościele Boga, łaska i pokój, niech będą z wami wszystkimi.

I z duchem Twoim.

Módlmy się:

Spójrz łaskawie o Panie na nasze modlitwy, które zanosimy do Ciebie, przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny i wszystkich świętych * niech ten kościół Najświętszego Serca Jezusa, który poświęcamy Tobie, będzie domem zbawienia i łaski, a lud Boży, gdy będzie się w nim gromadził, niech wielbi Ciebie w duchu i prawdzie oraz wzrasta w Twej miłości. Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen”.

Następnie wodą święconą pokropił ołtarz i kościół. Krótkie spotkanie z przedstawicielami budowniczych świątyni i wiernych zakończyło uroczystości.