Dekanat Rzeszów - Północ Parafie

Rzeszów – św. Józefa (Staromieście)

Wpisany przez Admin

Parafia Rzeszów – Staromieście, pw. św. Józefa, Adres: ul. Partyzantów 38, 35-234 Rzeszów, tel. 861 17 42

Parafia Rzeszów – św. Józefa (Staromieście)

pw. św. Józefa
parafia erygowana:ok. poł. XIV w.
Adres: ul. Partyzantów 38
35-234 Rzeszów,

Nazwa urzędowa: Parafia Rzym-kat. pw. Świętego Józefa w Rzeszowie

E-mail: parafiaswjozef@rzeszow.opoka.org.pl
www: www.parafia-jozef.rzeszow.opoka.org.pl
gmina: Rzeszów, powiat: rzeszowski, województwo: podkarpackie

proboszcz: Ks. mgr lic. Krzysztof Gołąbek, EC, od 2014-07-27

Historia:

Kościół i parafię w Staromieściu ufundował około 1341 r. Jan Pakosławic. Istnienie parafii staromiejskiej potwierdza jego następca Jan Rzeszowski odnawiając akt fundacyjny w 1416 r. Pierwsze kościoły w Staromieściu były drewniane, kryte gontami. Pierwszy kościół drewniany spłonął podczas najazdu Turków i Wołochów w 1498 r., po czym został odbudowany. Zniszczył go znowu najazd Tatarów w 1624 r. Ufundowana przez Mikołaja Spytka Ligęzę kolejna świątynia w 1646 r. pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny także nie utrzymała się długo. W 1686 r. za staraniem ks. Stanisława Pękorzewskiego wymurowano czwarty kościół, który poświęcił w 1745 r. bp Wacław Hieronim Sierakowski. Kościół ten przetrwał do 1900 r. Liczba ludności stale wzrastała. Na posiedzeniu Rady Gminnej, której przewodniczył wójt Marcin Spirała dnia 16.11.1895 r. zapadła decyzja o budowie nowego kościoła. Wczesną wiosną 1900 r. rozpoczęto budowę według planu architekta Zygmunta Hendela z Krakowa. Pracami budowlanymi kierował majster Karol Nikodemowicz z Głogowa. W 1900 r. ukończono budowę w stanie surowym. Razem z kościołem zbudowano wieżę wysoką na 49 m. W następnych latach urządzano wnętrze kościoła. Pierwsza wojna światowa przerwała prace i spowodowała wielkie straty materialne. W 1917 r. wojsko austriackie zarekwirowało dzwony kościelne i blachę miedzianą. Po odzyskaniu niepodległości uzupełniano wyposażenie i wystrój kościoła. W 1920 r. pomalowano wnętrze kościoła. Wielkim sukcesem ówczesnego proboszcza ks. Władysława Kisielewicza i parafian było zakupienie nowych dzwonów, których poświęcenia w dniu 07.03.1926 r. dokonał bp Wojciech Tomaka. Ukoronowaniem wysiłków ks. Władysława Kisielewicza, Jana Jędrzejowicza i parafian była uroczysta konsekracja kościoła, której dokonał bp przemyski Franciszek Barda dnia 04.05.1932 r. W historii kościoła parafialnego miały miejsce również przykre wydarzenia. W lipcu 1922 r. przypadkowa eksplozja w rzeszowskiej prochowni spowodowała uszkodzenie witraży. W czasie walk o wyzwolenie miasta i Staromieścia w sierpniu 1944 r. zostały zniszczone witraże w prezbiterium. Najtragiczniejsze wydarzenie nastąpiło 20.05.1960 r., gdy huragan o niespotykanej sile zwalił wieżę kościelną. Spadły i zostały uszkodzone dzwony. Kompletnemu zniszczeniu uległy organy, częściowo strop, część nawy głównej i ławki. Remont został przeprowadzony przez ks. Stanisława Foltę. Kolejny proboszcz ks. Ireneusz Folcik odrestaurował kościół wewnątrz i na zewnątrz oraz wybudował Dróżki św. Józefa.

Kościół parafialny: murowany, wzniesiony w stanie surowym w 1900 r., konsekrowany 4 V 1932 r.

Odpust parafialny: 19.03

Kościoły oraz kaplice filialne i zakonne:

Kaplica Szpitala Miejskiego, pw. św. Andrzeja Boboli, kaplica szpitalna, odpust 16.05.
Kaplica Sióstr Służebniczek, pw. NMP Niepokalanej i św. Józefa, kaplica domowa, odpust 08.12.
Kaplica Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc, pw. Miłosierdzia Bożego, kaplica domowa, odpust Niedziela Miłosierdzia Bożego
Kaplica Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, pw. św. Matki Teresy z Kalkuty, kaplica domowa, odpust 05.09.

Godziny mszy św.:

Rzeszów – św. Józefa, niedziele, czas letni i zimowy, 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00 (Msza św. niedzielna w sobotę -18.00)
Rzeszów – św. Józefa, święta zniesione, czas letni i zimowy, 6.30, 8.00, 9.30, 16.30, 18.00
Rzeszów – św. Józefa, dzień powszedni, czas letni i zimowy, 6.30, 7.00, 18.00

Mieszkańcy parafii:
mieszkańców – 9057, wiernych – 8914, innowierców – 48, niewierzących – 95

Terytorium:

Rzeszów – ulice: Bajkowa, Bałuckiego, Błękitna, Borowa, Chocimska, Daleka, Długa, Dobra, Dwernickiego, Dworska, Gołębia, Gruntowa, Grzybowa, Hoża, Husarska, Jasna, Karpińskiego, Klonowa, Klonowicza, Klimatyczna, Kochanowskiego (12, 14, 16, 20, 22, 24, 26), Kosynierów,Krótka, Krzewowa, Kłosowa, Limanowskiego, Lipowa, Lubelska, Lubicz, Młynarska, Morcinka, Kolorowa, Maczka, Gromskiego, Niepokonanych, Opłotki, Orna, Partyzantów, Piękna, Prosta, Prusa, Przeskok, Przyjemna, Przytulna, Robaka, Rozległa, Równa, Rycerska, Sienkiewicza (4, 6, 8, 10, 12, 18), Siemieńskiego, Skargi, Sąsiedzka, Skrajna, Staromiejska, Stogi, Strumykowa, Szczęśliwa, Szczera, Szeroka, Szara, Szumna, Śmiałych, Trembeckiego, Towarowa, Ujejskiego, Warszawska, Wioślarska, Widok, Wojciechowskiego, Wylotowa, Zabłocie, Zagajnik, Zapolskiej, Zaścianek, Zaułek, Zbiorcza, Zbocze, Zbrojna, Zbożowa, Zgodna, Ziołowa, Zmienna, Żniwna, Życzliwa, Żwirowa, Żyzna,

Cmentarz: komunalny – 2,0 ha, brak wolnych miejsc

Domy zakonne:

Siostry Służebniczki NMP Starowiejskie, ul. Staromiejska 20, 35-321 Rzeszów, tel. 17 861 27 99, przełożona: S.Maria Standyk , 2 siostry

Wydawnictwa o parafii:

Folta St., ks., Kret Wł., ks., Szkice z dziejów parafii św. Józefa w Staromieściu, Rzeszów;
Folcik I., Pękala M., Witowicz I., Kościół św. Józefa w Rzeszowie – Staromieściu, Rzeszów 2000.
Szypuła Fr., Staromiejskie krzyże – kapliczki – figury, „Zeszyty Staromiejskie”, (1999), nr 1.
„Józef. Pismo Akcji Katolickiej przy parafii św. Józefa w Rzeszowie” – wydawane od 1998 r.
Folcik I., Mikuła I., Pasternak A., Dróżki św Jóżefa, Rzeszów 2009:
Folcik I., Sońska A., Staromiejska świątynia, Rzeszów 2008.

Mapy Google: