Galerie 2015 Newsy

Koronacja obrazu Matki Bożej w Głogowie Młp.

Foto: Tadeusz Poźniak i ks. Tomasz Nowak

Dzisiaj na głowę Syna Bożego i na głowę Jego Matki nakładamy korony – wyraz naszej czci, wdzięczności, miłości i wiary. Także wyraz naszej nadziei, którą wyrażała dawna formuła koronacyjna: Tak jak dziś koronujemy Cię na ziemi, tak chcemy zasłużyć na ukoronowanie przez Chrystusa w niebie – mówił podczas Mszy św. koronacyjnej abp Stanisław Budzik. 30 maja 2015 r. w Głogowie Małopolskim odbyła się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Głogowskiej – Uzdrowienia chorych.

Już od godz. 9.30 na rynku w Głogowie Młp. (jednym z największych w skali całego kraju) zgromadzili się wierni, aby uczestniczyć w uroczystej procesji z obrazem na specjalnie przygotowany ołtarz w północno-wchodniej części rynku. Po prawej stronie dużej sceny przygotowano tron dla obrazu zwieńczony dużą koroną. Nad ołtarzem umieszczono napis: „Uzdrowienie chorych – módl się za nami”, a po bokach dwa herby: papieża Franciszka z hasłem „Miserando atque eligendo” oraz biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby z hasłem „Ecce venio”. Modlitwę różańcową przed Mszą św. prowadził o. Roman Bakalarz – dominikanin z Sanktuarium Matki Boskiej w Borku Starym. Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W Mszy św. uczestniczyli także: abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, bp Marian Rojek – biskup zamojsko-lubaczowski, bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy diecezji przemyskiej, bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie, bp Kazimierz Górny – senior diecezji rzeszowskiej oraz bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej. Homilię wygłosił abp Stanisław Budzik. Przypominając o miłości Polaków do Matki Bożej, zwrócił uwagę, że w piękną geografię kultu maryjnego w Polsce, wpisuje się Głogów Małopolski. Nawiązując do tytułu „Uzdrowienie chorych” podkreślił, że Maryja nie przestaje przywracać nadziei cierpiącym. Prowadzi chorych przed krzyż Jezusa Chrystusa, aby nadać ludzkiemu cierpieniu zbawczy sens. Kaznodzieja zakończył parafrazą piosenki pt. „Matka Boża”: „Matko Boża, stąd, z Głogowa, z Częstochowy i Warszawy, uczyń Polskę ludem nowym, Bożej chwały, Bożej sławy”.

Po homilii odbył się obrzęd koronacji. Pierwszym punktem obrzędu było odczytanie dekretu koronacyjnego przez ks. Jerzego Buczka – kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Następnie Biskup Rzeszowski odmówił modlitwę koronacyjną, a potem nałożył korony na skronie Dzieciątka Jezus i Maryi. Po okadzeniu przed Cudownym Wizerunkiem uklęknął kustosz Sanktuarium w Głogowie Małopolskim – ks. Adam Samel i odczytał tekst ślubowania i zawierzenia Matce Bożej. Na uwagę zasługuje procesja z darami. Wśród licznych darczyńców były organizacje kościelne, osoby prywatne, zrzeszone, a także władze państwowe i samorządowe. Muzyczną oprawę w czasie Mszy św. zapewniły połączone chóry z Sokołowa Małopolskiego i Głogowa Małopolskiego oraz orkiestra gminy Głogów Młp. Przed rozesłaniem wszystkim obecnym, oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koronacji podziękował Kustosz głogowskiego sanktuarium. Do podziękowań dołączył się bp Jan Wątroba gratulując ks. Samelowi i parafianom determinacji w dążeniu do spełnienia marzeń pokoleń głogowian o koronacji. Po Mszy św. obraz pozostał na ołtarzu w rynku. O godz. 14.45 odbyło się nabożeństwo majowe, a o godz. 15.00 – koronka do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie obraz został wniesiony do bocznej kaplicy w kościele Trójcy Przenajświętszej przy ul. Kościelnej. (tn)