Galerie 2015 Newsy

Kremówka papieska i festyn “Bądźmy razem”

Po raz pierwszy rzemieślnicy z Podkarpacia branży cukierniczej i piekarskiej umówili się na wspólne pieczenie w 2007 r. Od tamtego czasu co roku razem przygotowują kremówkę papieską o długości zgodnej z liczbą lat, które minęły od urodzin Jana Pawła II. W tym roku kremówka miała 95 m długości. Na jej degustację, 31 maja 2015 r. przed kościół św. Krzyża w Rzeszowie, przyszło około trzech tysięcy osób.

„Kremówka papieska” w Rzeszowie jest okazją do dziękczynienia za urodziny Jana Pawła II, a także za wizytę Papieża w Rzeszowie w 1991 r. oraz za jego kanonizację. Pierwszym punktem spotkania tradycyjnie była Msza św. w kościele św. Krzyża o godz. 12.15. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Górny – pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej.

W homilii nawiązał do przeżywanej Uroczystości Trójcy Świętej, która z jednej strony każe nam pochylić czoła przed tajemnicą Boga Trójjedynego, ale też uwielbiać Stwórcę za to, że przez chrzest możemy uczestniczyć w życiu Bożym. Dziękując rzemieślnikom za coroczne przygotowywanie kremówki bp Górny przywołał postać św. brata Alberta Chmielowskiego, którego pomoc najuboższym wciąż inspiruje chrześcijan do wykraczania poza troskę tylko o własne potrzeby. W Eucharystii uczestniczyli także dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik oraz ks. Władysław Jagustyn, a także ks. Janusz Sądel – wiceoficjał Sądu Biskupiego i ks. Wiesław Matyskiewicz – sekretarz Biskupa Seniora oraz adiunkt w Katedrze Pedagogiki Rodziny UR. Oprawę muzyczną w czasie Mszy św. zapewnił Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”.

Zespół pojawił się także na scenie zbudowanej przed kościołem już po Mszy św., gdzie odbył się krótki koncert i prezentacja „Papieskiej kremówki” oraz jej wykonawców i sponsorów. Biskup Kazimierz Górny pobłogosławił zebranych życząc, aby ciasto z kremem wyszło wszystkim na zdrowie. Po zachęcie cukiernika Kazimierza Raka około 10 tysięcy porcji rozeszło się w błyskawicznym tempie. Najszybciej kremówki skończyły się przy stolikach najbliżej kościoła. Niewiele dłużej były na końcu długiego stołu, który kończył się przy ul. przy ulicy Roderyka Alsa. Po pół godzinie nie było już ani jednej porcji. Po konsumpcji uczestnicy na czele Orkiestry Szałamaistek i Zespołu Mażoretek „Incanto” przeszli na rynek rzeszowski gdzie Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała obchody dnia matki i dziecka pod hasłem „Bądźmy razem”. Do godz. 21.00 zaplanowano występy zespołów muzycznych i tanecznych, występy sportowe, gry, zabawy oraz konkursy. (tn)

Zdjęcia – tn