Dekanat Rzeszów - Południe Parafie

Rzeszów – bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wpisany przez Admin

Parafia Rzeszów – bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, między ul. Architektów a ul. Przemysłową

parafia erygowana: 26.10.2014

Parafia Rzeszów – bł. ks. Jerzego Popiełuszki

pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki
parafia erygowana:  26.10.2014
ul. Solidarności
35-082 Rzeszów
tel/fax.: 17 864 10 40; kom 570 241 996
adres korespondencyjny
ul. Paderewskiego 130
35-330 Rzeszów

Nazwa urzędowa: Parafia Rzymskokatolicka pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie

e-mail: kancelaria@popieluszko.rzeszow.pl
www: http://www.popieluszko.rzeszow.pl/
gmina: Rzeszów, powiat: rzeszowski, województwo: podkarpackie

Proboszcz:  ks. dr Robert Mokrzycki, Kap. Hon. Ojca św., proboszcz od 2014-10-26 r.

Historia:

W dniu 9.09.2014 roku biskup rzeszowski Jan Wątroba powierzył ks. Robertowi Mokrzyckiemu organizowanie parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na nowym osiedlu Zawiszy w Rzeszowie. W ramach przygotowań należało zadbać o teren pod tymczasową kaplicę, przygotować mieszkanie dla duszpasterza i pomieszczenia na kancelarię oraz przenieść tymczasową kaplicę „Szopki” z parafii św. Jadwigi. Dnia 3.10.2014 roku, biskup rzeszowski Jan Wątroba powołał komisję w sprawie ustalenia granic nowej parafii. Komisja wypracowała propozycję granic nowej parafii i przedstawiła ją w Kurii Diecezjalnej. Dnia 15 października, przystąpiono do rozbiórki kaplicy stojącej przy nowo wybudowanym kościele św. Jadwigi przy ul. Rejtana w Rzeszowie. 19 października biskup rzeszowski Jan Wątroba podpisał dekret erygowania parafii pod wezwaniem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie. Dnia 28.10.2014 r. Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę o przekazaniu działki pod budowę kościoła na terenie Osiedla Zawiszy. Po 56 dniach intensywnych prac, kaplica z parafii św. Jadwigi w Rzeszowie została przeniesiona do nowej parafii. Doprowadzono prąd i instalację wodno-kanalizacyjną. Wnętrze kaplicy nabrało nowego blasku. Swój udział w tym mieli mieszkańcy nowej parafii, którzy chętnie zaangażowali się w przygotowanie kaplicy na Święta Bożego Narodzenia. 25 grudnia 2014 roku, podczas Pasterki biskup rzeszowski Jan Wątroba dokonał poświęcenia kaplicy. Od tego dnia, codziennie odprawiana jest w niej Eucharystia. W 2016 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła.

Pasterka w kaplicy "Szopka" - wnętrze

Pasterka w kaplicy “Szopka” – wnętrze

Kościół parafialny: drewniany, przeniesiony z parafii św. Jadwigi w Rzeszowie

Msze Święte:

• W niedziele i uroczystości – godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00 i 20.00 – Msza św. akademicka (oprócz wakacji akademickich)
  • W dni powszednie – godz. 17.00 czas zimowy (X – III) i godz.  18.00 czas letni (IV- IX)

Odpust parafialny:    19 października

Mieszkańcy parafii:
mieszkańców – 1400, wiernych -1350, innowierców – 0, niewierzących – 50

Terytorium:
Rzeszów – ulice: Przemysłowa, Aleja Batalionów Chłopskich (nr 7), Energetyczna, Magazynowa, Tadeusza Boya Żeleńskiego (nry parzyste od 14A i nieparzyste od 21 do końca ulicy), Architektów, 9 Dywizji Piechoty, Podkarpacka (nry parzyste od 8 A do 26 i nieparzyste od 15 A do 63A), Zawiszy Czarnego (nry od przejścia kolejowego: parzyste od 10 A do 42 i nr 48 i nieparzyste od 3 do 31 D), Podgórska, Połonińska, Bieszczadzka, Rymanowska, Adama Matuszczaka.

Cmentarz:     miejski