Galerie 2015 Newsy

Boże Ciało w Jaśle

Tegoroczną procesję Bożego Ciała rozpoczęła o godz. 10.00 Eucharystia, przy ołtarzu polowym na placu przy kościele farnym. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej w asyście proboszczów jasielskich parafii.

Po mszy świętej w kierunku Kościoła Ojców Franciszkanów, głównymi ulicami miasta przeszła tradycyjna procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy polowych. Przystrojone kwiatami, gałązkami i kolorowymi tkaninami, podobnie jak w dawnych czasach symbolizowały ochronę przed wszelkimi klęskami żywiołowymi. Procesję uświetniały dzieci idące w strojach komunijnych, małe dziewczynki sypiące kwiatki pod stopy kapłana niosącego Najświętszy Sakrament,

relikwie św. Jana Pawła II oraz niesione przez wiernych feretrony i chorągwie kościelne. Wśród nich znalazła się również zabytkowa figura Matki Bożej Różańcowej, wywodząca się z rodziny św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo udzielone przez księdza biskupa oraz rozdanie „chlebków antoniańskich” przygotowanych przez młodzież z jasielskiego oddziału Caritas.

Tekst i foto: Natalia Janowiec