Galerie 2015 Newsy

Finał Festiwalu Wiary – dzień pierwszy

5 czerwca 2015 r. w Hali Podpromie w Rzeszowie odbyła się pierwsza część Finału Festiwalu Wiary. Piątkowe rekolekcje były zorganizowane z myślą o młodzieży. O godz. 10.00 w hali zgromadziło się około 3 tysięcy osób. Wśród nich byli gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich. Nie brakowało też osób dorosłych. Były całe rodziny, często z małymi dziećmi. Przez cały czas w hali znajdowały się symbole Światowych Dni Młodzieży, które wieczorem zostały przewiezione do parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie. Rekolekcje ewangelizacyjne prowadzili ojcowie ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia: Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, którzy od 1 czerwca przebywają w Rzeszowie (przez trzy dni prowadzili rekolekcje dla księży).

Po konferencji na halę wniesiono ponad dwumetrową monstrancję z Najświętszym Sakramanetm. Jeden z księży z samą tylko dużą rozmiarów Hostią przechodził po hali błogosławiąc wiernych. Przed modlitwą uzdrowienia prowadzący rekolekcje poprosili zebranych o modlitwę w intencji księży. Przed ołtarz podeszło czterdziestu duchownych. Potem role się odwróciły. Do duchownych podchodzili wierni, księża kładli na nich ręce i błogosławili. Wzruszającą częścią modlitwy uzdrowienia było błogosławieństwo jakie dorosłym udzieliły zgromadzone w hali dzieci.

Część popołudniowa rozpoczęła się od dramy pt. „Nawigacja”, którą zaprezentowała diakonia dramy „Creatio” rzeszowskich Wieczorów Uwielbienia. To historia życia przeciętnego Kowalskiego od dnia kłótni z rodzonym bratem (obydwaj mieli wtedy około dwudziestu lat), aż do śmierci. Główny bohater kupuje w promocji nietypową nawigację – jest to księga Pisma św. Przez cały czas słyszy komunikaty: skręć w prawo, skręć w lewo, idź prosto, zawróć. W różnych sytuacjach życia (praca, małżeństwo, wychowanie córki, konflikt z bratem, śmierć żony) słyszy podpowiedzi, których raz słucha, innym razem nie. Po wielu perypetiach dociera do celu jakim jest niebo (w warunkach halowych było to rozświetlone pomieszczenie umieszczone na najwyższym poziomie trybun).

Po dramie, o godz. 15.30, rozpoczęła się Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyło 20 księży. Homilię wygłosili obydwaj goście z Brazylii. Ogólnie homilia była wezwaniem do chrześcijańskiej radości, przypomnieniem, że Bóg nas kocha bezwarunkowo oraz wezwaniem do odpowiedzialnego życia, które powinno być odpowiedzią na Boże powołanie.

Finał Festiwalu Wiary zakończy się Eucharystią o godz. 20.00 w sobotę 6 czerwca. (tn)

Zdjęcia – tn