Galerie 2015 Newsy

Matka Boża Niepokalana Patronką Gorlic

27 czerwca 2015 r. podczas Mszy św. na gorlickim Rynku uroczyście ogłoszono Matkę Bożą Niepokalaną Patronką Miasta Gorlice. Eucharystii, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W sierpniu 2012 r. radni gorliccy, władze miasta wraz z proboszczami gorlickich parafii, przedstawiciele lokalnych grup i stowarzyszeń zwrócili się z oficjalną prośbą do Biskupa Rzeszowskiego o podjęcie starań, aby Stolica Apostolska ustanowiła Matkę Bożą Niepokalaną – Patronką Miasta Gorlice. Pierwsza iskra tej inicjatywy wyszła od Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Dwa lata później, 12 listopada 2014 r., Stolica Apostolska udzieliła zgody na nadanie Matce Bożej Niepokalanej imienia Patronki Gorlic.

Uroczystości związane z ogłoszeniem tej decyzji odbyły się 27 czerwca 2015 r. Rozpoczęły się od specjalnej sesji Rady Miasta Gorlice w Dworze Karwacjanów o godz. 9.00. W jej trakcie bp Jan Wątroba poświęcił kopię ikony znajdującej się w gorlickiej Bazylice Mniejszej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kopia zostanie zawieszona w holu wejściowym do ratusza miejskiego w Gorlicach, by przypominać o Patronce Miasta.

O godz. 10.30 na scenie na gorlickim Rynku organizatorzy uroczystości przygotowali program słowno-muzyczny poświęcony Maryi Niepokalanej. Program nawiązywał do pomocy jakiej gorliczanom udzieliła Matka Boża w czasach zarazy na początku XVII wieku. W czasie epidemii dżumy dziewczęta noszące imię Maria obchodziły granice miasta, prosząc Matkę Bożą o ratunek. Ich modlitwa została wysłuchana. Na pamiątkę tamtego cudu parafianie każdego roku 8 grudnia, podczas obchodów patronalnego święta z racji Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, organizują procesję „Maryjek”.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba. Homilię wygłosił bp Jan Niemiec – biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej na Ukrainie. Podczas Mszy św. odczytano Akt Nadania Matce Bożej Niepokalanej tytułu Patronki Miasta Gorlice oraz odbyło się zawierzenie Gorliczan Niepokalanej Maryi – Pani Gorlickiej. (tn)

Zdjęcia: Radio Via/Jacek Kloc