Galerie 2015 Newsy

Tysiąc stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przyjechało do Rzeszowa

18 lipca 2015 r. o godz. 11.00 w katedrze rzeszowskiej odbyła się Msza św. rozpoczynająca obóz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Dzień wcześniej do Rzeszowa przyjechało blisko tysiąc gimnazjalistów i licealistów ze wszystkich województw Polski – podopieczni Fundacji wraz z opiekunami. Zamieszkali w Domach Studenta Uniwersytetu Rzeszowskiego: “Filon”, “Merkury” i “Hilton”, w bursie Zespołu Szkół Plastycznych i internacie Zespołu Szkól Spożywczych.

W katedrze dominował żółty kolor koszulek uczestników obozu. Wolontariusze i opiekunowie mieli na sobie koszulki niebieskie. Wszystkie z maltańskim krzyżem i napisem: “Bądź chrześcijaninem naprawdę” – to słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Rzeszowie w 1991 r. Mszy św. rozpoczynającej obóz przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyło dwudziestu dwóch kapłanów – w większości opiekunowie obozu z terenu całej Polski. Wśród księży był ks. Jan Drob – przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ks. Dariusz Kowalczyk – członek Zarządu Fundacji oraz dyrektor obozu w Rzeszowie. Zebranych przywitał ks. Janusz Podlaszczak – koordynator obozu Fundacji z ramienia diecezji rzeszowskiej. W homilii bp Białogłowski nawiązał do hasła dnia obozu przypadającego na sobotę: „Warto być we wspólnocie”. Przywołując słowa św. Pawła z Listu do Rzymian, mówiące, że nikt z nas nie żyje dla siebie, zachęcał do roztropnego korzystania z daru wolności, tak aby nie rozminąć się z misją jaką wobec każdego człowieka ma Pan Bóg.

Obóz wakacyjny jest głównym integracyjno-formacyjnym spotkaniem organizowanym przez Fundację w ciągu roku. W minionych latach obozy odbyły się m.in. w Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie oraz Szczecinie.  Stypendyści pozostaną w Rzeszowie do 28 lipca. Oprócz wypoczynku poznają historię i kulturę Podkarpacia. Zaplanowano wycieczki m.in. do Łańcuta, Bóbrki, Bolestraszyc, Krosna, Przemyśla, Sanoka i Trzcinicy. Na Hali Podpromie odbędą się zajęcia sportowe oraz dyskoteka. Ważnym elementem pobytu będą zajęcia i wykłady na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Politechnice Rzeszowskiej. Obozy to również czas intensywnej formacji duchowej. Stypendyści będą uczestniczyć w dniu skupienia, kręgach biblijnych, codziennych nabożeństwach, a także w koncercie uwielbieniowym, który odbędzie się 21 lipca na rzeszowskim rynku.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej odbyła się konferencja prasowa, którą prowadziła Olga Szczesna – kierownik Biura Informacji i Promocji Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W konferencji uczestniczyli: bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, Stanisław Kruczek – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Ferenc – prezydent Miasta Rzeszowa, ks. Jan Drob – przewodniczący Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz ks. Janusz Podlaszczak – koordynator obozu Fundacji. (tn)

zdjęcia – tn