Galerie 2015 Newsy

Dożynki gminne w Kołaczycach

W dniu 15 sierpnia 2015 r. odbyły się na kołaczyckich Błoniach Gminne Dożynki. Barwny korowód dożynkowy złożony z 10 delegacji z poszczególnych miejscowości gminy Kołaczyce z tradycyjnymi wieńcami wyruszył z parkingu przy Rynku i przejechał na stadion sportowy „Ostoja”, gdzie odbyła się Msza Św. Mszę św. dziękczynną za zebrane plony z prośbą o Boże błogosławieństwo odprawili ks. Kanonik Edward Pasionek – Dziekan Dekanatu Brzosteckiego, ks. Prałat Jan Sabat – Proboszcz Parafii Kołaczyce, ks. Władysław Depa – Proboszcz Parafii Bieździedza oraz ks. Czesław Rzeszut – Proboszcz Parafii Sieklówka. Podczas nabożeństwa pobłogosławione zostały wieńce, chleby dożynkowe, bukiety kwiatów i ziół przyniesione przez wiernych. W homilii ks. Rzeszut podkreślał, że trud rolników jest szczególnie ważny dziś – gdy wokół nas jest wiele zagrożeń, wyrażał wdzięczność spracowanym  rękom polskiego rolnika, podkreślał, że wieś jest ostoją tradycji wiary oraz życia według wskazań dekalogu. Po zakończonej Mszy Św. odbyło się uroczyste otwarcie Dożynek Gminnych. Pani Małgorzata Salacha Burmistrz Kołaczyc podziękowała rolnikom za ich codzienny trud i pracę, a następnie powitała przybyłych rolników, delegacje dożynkowe, mieszkańców gminy oraz zaproszonych gości. Następnie odbyło się wspólne pokrojenie chlebów dożynkowych przyniesionych przez poszczególne delegacje i podzielenie się nimi ze wszystkimi zgromadzonymi. Zespół Ludowy „Pogórzanie z Bieździedzy” przedstawił pełen śpiewu i tańca obrzęd dożynkowy oraz zaprezentował bogaty program artystyczny. W dalszej części dożynek odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej pod batutą Pana Antoniego Janaszewskiego. Orkiestra dęta przebywała w Kołaczycach kilka dni, umilając czas mieszkańcom swoim graniem na rynku oraz w kościele podczas mszy świętych. 
Tegoroczne wieńce dożynkowe przygotowane zostały przez: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Bieździedzkiej, Miejskie Koło Gospodyń z Kołaczyc, Stowarzyszenie Kosynierów z Bieździedzy, Sołectwo Nawsie Kołaczyckie, Koło Gospodyń Wiejskich z Bieździadki,
Koło Gospodyń Wiejskich z Sieklówki, Koło Gospodyń Wiejskich z Sowiny, Sołectwo Lublica, Ochotniczą Straż Pożarną z Lublicy, Młodzieżowy Klub z Nawsia Kołaczyckiego.
Źródło – Gmina Kołaczyce
Natalia Janowiec