Galerie 2015 Newsy

Święto plonów i odpust parafialny w jasielskiej Farze

W sobotę, 15 sierpnia, w kościele Farnym w Jaśle jak co roku, odbyły się dożynki parafialne połączone z odpustem z racji uroczystości Wniebowzięcia NMP. Święto plonów stanowi piękny element polskiej kultury, a uroczystości dożynkowe są nie tylko wyrazem pielęgnowania tradycji narodowej, ale też wdzięczności Bogu i Matce Bożej za pomyślnie zakończone żniwa oraz zebrane zboże, owoce i inne plony. Uroczystości rozpoczęły się polową Mszą Św. odprawioną na placu przy kościele Farnym o godz.11.00. Mszy Św., przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp. Jan Niemiec. Podczas Mszy Św., rolnicy wraz z młodzieżą i dziećmi złożyli przed ołtarzem dary, wśród których tradycyjnie był bochen chleba z tegorocznych zbiorów. Modlono się, by na żadnym polskim stole, w żadnej rodzinie nigdy go nie zabrakło. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone wszystkie wieńce, pięknie wykonane ze zbóż, ziół i kwiatów. Mszę Świętą zakończyła dożynkowa procesja Eucharystyczna wraz z uroczystym błogosławieństwem księdza biskupa.

Do Najświętszej Maryi Panny
Wniebowziętej
Dziś niebo całe z chórem Aniołów,
przed Matką Jezusa chylą swe czoła.
Z ciałem i duszą wzięta do nieba,
Jej chwały nasz rozum pojąć nie zdoła.

Bóg wybrał ją sobie na Matkę dla Syna,
a Ona przyjęła ten skarb z radością
i chociaż nieraz krwawiło Jej serce,
pokorna cicha cierpiała z godnością.

Za Swoją Matuchną zatęsknił Syn Boży
i wezwał do nieba, by z Nim została,
by Swoje dzieci na tym łez padole,
matczyną opieką zawsze wspomagała.

Panno Wniebowzięta Panno najmilsza,
Twojej wielkości ni pojąć ni zmierzyć,
miłości blaskiem przewyższasz słońce,
jak Ci nie ufać jak nie zawierzyć.
(wiersz R. Sobik)

Fot. NJ