Galerie 2015 Newsy

Wieńce pisane sercem – dożynki w Rzeszowie

Przyniesione przez was wieńce są pisane sercem – mówił do zebranych na diecezjalnych i wojewódzkich dożynkach ks. Jerzy Uchman – diecezjalny duszpasterz rolników. 30 sierpnia na placu przed katedrą rzeszowską przybyło 150 delegacji z parafii i dekanatów diecezji rzeszowskiej oraz gmin i powiatów województwa podkarpackiego.

30 sierpnia 2015 r. przy katedrze rzeszowskiej odbyły się Dożynki Diecezjalne w tym roku połączone z XV Dożynkami Województwa Podkarpackiego. Już o godz. 11.00 plac przed katedrą wypełniły delegacje z parafii i dekanatów diecezji rzeszowskiej oraz gmin i powiatów województwa podkarpackiego. W sumie zarejestrowano 150 delegacji. O godz. 11.30 młodzież z udziałem chóru Benedictus z Czudca i orkiestry strażackiej z Niebylca zaprezentowała program słowno-muzyczny poświęcony trosce o chleb i Ojczyźnie.

Tuż przed Mszą św. przedstawiciel ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi odczytał list od ministra tego resortu – Marka Sawickiego. Z kolei Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. W swoim imieniu zwrócił uwagę na rolniczy trud i potrzebę solidarnego dzielenia chleba. Wystąpienia zakończył ks. Jerzy Uchman – diecezjalny duszpasterz rolników, który zwracając uwagę, że Bóg jest najważniejszym gospodarzem, powitał przybyłych do Rzeszowa gospodarzy. Wśród nich starostów dożynek: Zbigniewa Koraba z Niebylca i Lucynę Janaś z Czudca. Ksiądz Uchman przywitał także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz władze rzeszowskich uczelni.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii zwrócił m.in. uwagę na potrzebę autentycznej pobożności. W nawiązaniu do słów Jezusa Chrystusa, który w Ewangelii czytanej w niedzielę 30 sierpnia, żali się, że lud czci go tylko wargami, a sercem daleko jest od niego, zachęcał do pogłębionej pobożności.

W procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje przynosząc w darach chleby, wino, miód i owoce. Przed błogosławieństwem biskup Jan Wątroba pobłogosławił przyniesione płody ziemi. Dziękując zebranym za obecność zwrócił uwagę na piękno, które objawia się w czasie dożynek. – Piękne są wieńce, piękne ludowe stroje i piękny jest człowiek, który dziękuję Bogu za dary. Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, w rytm komend ks. Jana Szczupaka – dyrektora wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, prezentowały swoje wieńce. W tym czasie dzielono się chlebem przekazanym przez rzemieślników, cukierników i rolników.

Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni z dekanatu czudeckiego. Nad bezpieczeństwem zebranych czuwali harcerze i młodzież ze związku strzeleckiego Strzelec. (tn)

Zdjęcia – tn