Galerie 2015 Newsy

DA Wieczernik. 45 lat minęło.

Wpisany przez Tomasz Nowak

28 listopada 2015 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się sesja z okazji 45-lecia działalności Duszpasterstwa Akademickiego Wieczernik. Sesja pt. „Duszpasterstwo akademickie – charakter i misja” była okazją do wspomnień ale także refleksji na temat przyszłości duszpasterstw akademicki. W jubileuszowym spotkaniu, oprócz uczestników „Wieczernika” na przestrzeni 45 lat, uczestniczyli liczni goście, a wśród nich biskupi: Kazimierz Górny, Edward Białogłowski, Kazimierz Ryczan (pierwszy duszpasterz Akademicki „Wieczernika”) i Jan Niemiec (jako student WSP w Rzeszowie uczestniczył w spotkaniach „Wieczernika”). Wystąpienia zaprezentowali: prof. Sabina Rejman („Rys historyczny duszpasterstwa akademickiego”), bp Kazimierz Ryczan („Istota i zadania duszpasterstwa akademickiego), prof. Bolesław Fleszar i prof. Stanisław Złonkiewicz („Duszpasterstwo akademickie a środowisko naukowe”). Głos zabrał również dr Mieczysław Janowski i bp Kazimierz Górny. Sesję prowadzili: Halina Szydełko – posłanka PiS i Marek Pasieczny – reżyser teatralny – związani w czasie studiów i później z “Wieczernikiem”.

Po przewie był czas na świadectwa związane z rolą, jaką „Wieczernik” odegrał w życiu jego członków. Podsumowania dokonał ks. Andrzej Cypryś – aktualnie odpowiedzialny za wszystkie duszpasterstwa akademickie w diecezji rzeszowskiej. O godz. 13.15 w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp Jana Wątroby. W koncelebrze uczestniczyli: bp Jan Niemiec i bp Kazimierz Ryczan, a także księża związani z duszpasterstwem akademickim. Homilię wygłosił ks. Ireneusz Folcik – duszpasterz „Wieczernika” w latach 1975-1995. Spotkanie zakończyło się swobodnymi wspomnieniami i dyskusją. Specjalnie na jubileusz wydano książkę pt. „Duszpasterstwo akademickie. Charakter i misja” pod redakcją ks. Ireneusza Folcika, Marty Niemiec i Jerzego Stasiowskiego. W słowie wstępnym bp Jan Wątroba napisał m.in. „Gdy przeżywamy 45-lecie Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik” w Rzeszowie, pragniemy utrwalić pamięć o tych, (…) którzy szukając trwałych wartości, nadających sens ich życiu, uznali „Wieczernik” za swój dom, kształtując w nim swoje człowieczeństwo i chrześcijaństwo”. (tn)

Zdjęcia – tn