Galerie 2015 Newsy

Spotkanie wolontariuszy ŚDM rejonu rzeszowskiego

Wpisany przez Admin

“Kerygmat jest duchowym mlekiem, za którym ma przyjść stały pokarm”

W sobotę 21 listopada parafia św. Michała Archanioła w Rzeszowie gościła wolontariuszy rejonu rzeszowskiego. Było to pierwsze spotkanie tego rejonu. O godz. 9.00 kościół napełnił się ludźmi młodymi. Po wspólnej modlitwie i przywitaniu ks. Proboszcza parafii św. Michała Archanioła oraz koordynatora rejonu rzeszowskiego ks. Jakuba Nagiego kilka słów wstępu skierował do nas ks. Michał Szlachta.

Następie uwielbialiśmy Boga śpiewem. Wolontariusz ŚDM jako ewangelizator – to temat konferencji, którą wygłosił do nas ks. Rafał Flak. Kapłan zaczął konferencję od pytania czym jest nowa ewangelizacja? W odpowiedzi ks. Rafał wskazał, że ewangelizacja składa się z trzech punktów: jest to nowy zapał – trzeba nam rozniecić w sobie nową gorliwość, tęsknić za tym, by Jezus został poznany i mieć w sobie nieubłagalny żar serca, taki żar, którego nie da się zgasić. Takim ewangelizatorem był sam Jezus, Apostołowie, Prorocy. A zapał czerpali ze spotkania z Jezusem zmartwychwstałym. Kolejnym punktem jest nowa metoda. Metoda to droga do nauczania, wyróżnić tu można dwa elementy występujące po sobie: Kerygma (czyli głoszenie Jezusa Chrystusa) i Katecheza (przekazanie depozytu wiary). Ostatnim puntem są nowe środki wyrazu – to nowy sposób głoszenia. Obok świadectwa życia musimy głosić Słowo, ale nie można głosić Słowa, którym się nie żyje. W ewangelizacji trzeba pamiętać o Duchu Świętym, by zapraszać go do swojej codzienności.

Bóg kocha człowieka, dlatego posyła pierwszego ewangelizatora – Jezusa Chrystusa. Tak jak Chrystus tak i wolontariusz został posłany przez Boga. Co mamy głosić? Ksiądz zaznaczył, że każdy wolontariusz ma głosić Kerygmat. Nie głosimy bowiem teorii, ale wielkie dzieła Boga. Kerygmat jest duchowym mlekiem, za którym ma przyjść stały pokarm. Na koniec ks. Rafał zachęcił nas, byśmy żyli tym co Pan Bóg każdemu z nas daje i tym pięknem zarażali innych.

Po konferencji nastąpiła integracja przy herbacie i drożdżówkach, by po wspólnej rozmowie i nabraniu sił fizycznych wysłuchać świadectw osób uczestniczących w ŚDM w Madrycie. Następnie nastąpiło przygotowanie do Uczty ducha. Pod przewodnictwem Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży ks. Krzysztofa Golasa rozpoczęliśmy centralne wydarzenie naszego spotkania – Eucharystię. W wygłoszonej do nas homilii ks. Krzysztof Stawarz zatrzymał się nad hasłem „Tabor? Rewelacja!”. Wyjaśnił on, że w języku łacińskim „revelatio” oznacza odkrycie, a w kontekście relacji do Boga znaczy to „objawienie”. To co ukryte, za zasłoną zostaje przez nas odkryte. Ksiądz zwrócił uwagę, że naśladowanie Chrystusa to pójście po Jego śladach, za Nim.

Po Eucharystii Książa przekazali kilka informacji dotyczących tego co czeka nas w najbliższym czasie. Kolejne spotkanie wolontariuszy rejonu rzeszowskiego odbędzie się 5 grudnia w parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie.
Bycie wolontariuszem ŚDM – ewangelizatorem to wielki zaszczyt – jak zaznaczył ks. Rafał. Miejmy odwagę, by każdego dnia i w każdej sytuacji iść śladami Jezusa głosząc innym Dobrą Nowinę.

Magdalena Maraj
Fot. Paweł Ciupak, Kamil Jarema