Koncert poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego

Wpisany przez Admin

GintrowskiW sobotę 21 listopada o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle, zostanie odprawiona uroczysta Msza św., w intencji Śp. Przemysława Gintrowskiego. Po niej, o godz. 19.00 odbędzie się koncert poświęcony pamięci twórczej artysty. Koncert przygotowała Jasielska Szkoła Muzyczna I stopnia i Młodzieżowy Dom Kultury, z orkiestrą i grupą wokalną. Podczas koncertu usłyszymy utwory z różnych okresów twórczości Przemysława Gintrowskiego, m.in. ,,Epitafium dla Sergiusza Jesienina’’, ,,Mury’’, ,,Autoportret Witkacego’’, ,,A my nie chcemy uciekać stąd’’ czy też ,,Kantyczkę z lotu ptaka’’.

Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim, był polskim bardem, kompozytorem i muzykiem. W młodości jako harcerz I Warszawskiej Drużyny Harcerskiej zwanej „Czarną Jedynką” uczył się piosenek antyreżimowych – od początku był nastawiony zdecydowanie przeciwko ustrojowi wówczas panującemu. Był współorganizatorem Harcerskiej Rozgłośni Muzycznej w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Rejtana – pierwsza jej emisja nastąpiła 25 maja 1966, rok później rozgłośnia miała już własne pomieszczenie (współpracowała z Polskim Radiem).

W 1968 r. Przemysław Gintrowski wpadł na pomysł utworzenia zespołu muzycznego „Między Niebem a Ziemią”, którego został liderem. W 1976 roku po raz pierwszy wystąpił publicznie. Swoją piosenką „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” wygrał przegląd piosenki studenckiej w „Riwierze”. Następnie wraz z Jackiem Kaczmarskim i pianistą Zbigniewem Łapińskim przygotował oraz zrealizował program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka tego programu stała się swoistym przebojem – była hymnem Sierpnia 80, stając się tym samym nieformalnym hymnem Solidarności. W 1980 powstał kolejny wspólny program tria – „Raj”. W 1981 roku z Jackiem Kaczmarskim otrzymał II nagrodę w konkursie kabaretowym za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego” w Opolu, a także nagrodę na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W październiku tegoż roku centrala związkowa CFDT zaprosiła bardów polskiej antykomunistycznej opozycji do Francji na tournee. Gintrowski i Łapiński wrócili do Polski, by odwołać koncerty (tournee po Francji przedłużało się – ich występy cieszyły się ogromną popularnością), ale nie zdołali już dołączyć do Kaczmarskiego. Odmówiono im paszportów, a stan wojenny wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 na długo rozdzielił artystów. W tymże stanie wojennym Przemysław Gintrowski rozpoczął samodzielną działalność artystyczną w tzw. „drugim obiegu kulturalnym”. Koncertował głównie w domach, a także między innymi w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji. Publiczność masowa poznała go jako autora głośnej (w obu znaczeniach tego słowa) muzyki do filmu „Matka Królów”, a później dużo lżejszej muzyki do serialu Stanisława Barei „Zmiennicy”. Jest też twórcą muzyki do licznych filmów i spektakli teatralnych.

31 sierpnia 2006 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Gintrowski zmarł 20 października 2012 r.

Fot. P. Kosela
Życiorys artysty – gintrowski.art.pl
Natalia Janowiec

Foto Tablicy: “Przemysław Gintrowski (tablica, Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia w Warszawie)” autorstwa Mateusz OpasińskiPraca własna. Licencja CC BY-SA 4.0 na podstawie Wikimedia Commons.