Otwarcie Jubileuszowych Drzwi Miłosierdzia w Rzeszowie

Wpisany przez Tomasz Nowak

13 grudnia 2015 r. Biskup Rzeszowski otworzy drzwi kościoła katedralnego symbolicznie otwierając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w Diecezji Rzeszowskiej. 8 grudnia 2015 r. papież Franciszek otworzył Rok Miłosierdzia w Kościele Powszechnym. Już z bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia zapowiedział, że symboliczne otwarcie drzwi w pozostałych rzymskich bazylikach oraz w poszczególnych katedrach na całym świecie odbędzie się 13 grudnia.

W rzeszowskiej katedrze otwarcie rozpocznie się o godz. 17.00. Pierwszym elementem liturgii będzie modlitwa w dolnym kościele pod katedrą. Tam zostanie odczytana Ewangelia według św. Łukasza o znalezieniu zagubionej owcy oraz fragment Bulli ogłaszającej nadzwyczajny Jubileusz miłosierdzia pt. Micericordiae vultus. Następnie po słowach diakona: „Wyruszajmy w imię Chrystusa. On jest drogą, która prowadzi nas w rok łaski i miłosierdzia”, zebrani przejdą przez plac przed katedrą do górnego kościoła. Procesja zatrzyma się przed zamkniętymi drzwiami świątyni. Na słowa Biskupa: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu” drzwi zostaną otwarte. Biskup z księgą Ewangelii wejdzie do katedry. Msza św. rozpocznie się od wspomnienia chrztu świętego i pokropienia wiernych wodą święconą.

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Papieża) wszystkim wiernym, którzy w Roku Miłosierdzia odbędą pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w czterech bazylikach większych Rzymu, a także do katedry i kościołów wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego. Biskup Rzeszowski Jan Wątroba wyznaczył jako kościoły jubileuszowe następujące świątynie:

Katedra w Rzeszowie

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Bazylika Mniejsza w Dębowcu

Kościół Ojców Franciszkanów w Jaśle

Kościół Narodzenia NMP we Frysztaku

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Strzyżowie

Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej w Głogowie Młp.

Sanktuarium Matki Bożej Czudeckiej w Czudcu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowie Młp.

Kościół Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.,

Kościół Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie

Kościół Wszystkich Świętych w Kolbuszowej

Drzwi katedry w Rzeszowie, które w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia będą symboliczną Bramą Miłosierdzia, wykonane są ze spiżu. Składają się z trzech bram: papieskiej (na jej skrzydłach znajdują się m.in. postaci Jana Pawła II i Józefa Sebastiana Pelczara); narodowej (na skrzydłach znajduje się m.in. Matka Boża Jasnogórska, Pomnik Poległych Stoczniowców, ks. Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński) i diecezjalnej (na skrzydłach znajduje się katedra w Rzeszowie i biskup Ignacy Tokarczuk). Mniejsze elementy przedstawiają różne wydarzenia historyczne i postaci z najnowszej historii Polski. I tak znajdziemy Tadeusza Mazowieckiego i Lecha Wałęsę, rolników z Rzeszowszczyzny tworzących Solidarność Rolników Indywidualnych, czy robotników Stoczni Gdyńskiej niosących na drzwiach ciało zastrzelonego przez milicję Zbigniewa Godlewskiego. (tn)