Galerie 2015 Newsy

20 – lecie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle

6 grudnia w II niedzielę Adwentu obchodzono w Jaśle jubileusz 20-lecia istnienia parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości związane z jubileuszem zostały zainaugurowane o godz. 11.00 Mszą Świętą Dziękczynną, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Biskup Kazimierz Górny. Uroczystego charakteru mszy dodała oprawa muzyczna w wykonaniu parafialnego Chóru ,,AVE’’.

Witając Biskupa Seniora, proboszcz parafii ks. Tadeusz Gąsiorowski przypomniał historię powstania kościoła. Duchowny podziękował wszystkim, którzy wnieśli swój cenny wkład w powstanie i rozwój tej pięknej parafii. W czasie Eucharystii modlono się w intencji całej wspólnoty parafialnej oraz nieżyjących już osób, które za życia poświęciły swój czas i siły nad budową świątyni, która dziś należy do jednych z najpiękniejszych, łącząc wszystkich wierzących. W tej niezwykle ważnej uroczystości jubileuszowej uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, duchowni oraz zaproszeni goście.

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle została utworzona dekretem ks. bp Kazimierza Górnego 3 grudnia 1995 roku. Teren wydzielono z parafii św. Stanisława i św. Antoniego (OO. Franciszkanie). W tym dniu bp Edward Białogłowski poświęcił prowizoryczną kaplicę, która od samego początku stanowiła część kościoła właściwego (zakrystię). Od jesieni 1995 r. do lipca 1996 r. ukończono zręby świątyni (stan surowy) natomiast w 1997 r. założono okna, wytynkowano i wybiałkowano środek kościoła. Od 26.08.1997 r. w kościele odprawiano już Msze św. W 1997 r. postawiono w stanie surowym plebanię. W kolejnych latach trwały prace wykończeniowe przy kościele i plebanii. W 1999 r. wykonano elewację zewnętrzną kościoła i plebanii, a także wykonano marmurowy ołtarz i ambonę, ławki i oświetlenie kościoła.

Fot. NJ

Natalia Janowiec