Galerie 2015 Newsy

Betlejemskie Światło Pokoju w Jaśle

,,Betlejemskie Światło Pokoju przypomina nam prawdę, że Bóg chce być z nami blisko, bo nas kocha i chce nam towarzyszyć w życiu.’’

W poniedziałek (21 grudnia) do Jasła dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Jego przekazanie miało miejsce na jasielskim rynku. Ogień z Groty Narodzenia Pańskiego odebrali przedstawiciele władz woj. Podkarpackiego, jasielskich władz miejskich, powiatowych, służb, instytucji, duchowieństwa oraz młodzieży. Lampiony, przekazane wraz z tegorocznym hasłem „Zauważ człowieka” powędrują do wszystkich jasielskich parafii, urzędów, biur, szpitala, organizacji charytatywnych oraz domostw.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Fot. NJ
Natalia Janowiec