Galerie 2015 Newsy

Jezusowe Betlejem

“Oto Emmanuel, Bóg z nami, który przychodzi, by napełnić ziemię łaską. Przychodzi, by przeobrazić stworzenie. Staje się jednym z ludzi, aby w Nim i przez Niego, każdy człowiek mógł się dogłębnie odnowić”. – Św. Jan Paweł II (Pasterka w Bazylice św. Piotra, 25 XII 1998)

W Wigilię 24 grudnia sanktuarium pw. św. Antoniego w Jaśle stało się prawdziwym Betlejem. Zgodnie z tradycją, Ojcowie Franciszkanie zorganizowali żywą szopkę, w której podziwiano m.in. Maryję z małym Jezusem, Józefa, pastuszków, aniołów, Trzech Króli i żywe zwierzęta w drewnianej zagrodzie. Żywa szopka nawiązuje do średniowiecznej tradycji przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Jej pomysłodawcą był w 1223 r. św. Franciszek z Asyżu. Tradycja budowania szopek ma ponad 800 lat. Początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. Najbardziej rozwinęła się we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została w XIII wieku.

Przy jasielskiej stajence wszyscy zebrani mogli wspólnie kolędować i dzielić się opłatkiem. Wydarzenie narodzin Chrystusa w postaci żywej szopki trwało półtorej godziny. Po jego zakończeniu w sanktuarium odbyła się jak co roku, Msza pasterska dla dzieci. Najmłodsi jaślanie wypełnili świątynię po brzegi. Z wielką uwagą i radością wpatrywano się w postać Nowonarodzonego Chrystusa, którego blask z minuty na minutę przyciągał licznie gromadzących się wiernych.

Fot. NJ
Natalia Janowiec