Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na II Niedzielę Adwentu, 6.12.2015 r.

Wpisany przez Admin

1. Referat Misyjny przypomina, że II Niedziela Adwentu (6 grudnia) jest Dniem modlitwy za Kościół na Wschodzie, zbierane są wtedy ofiary do puszek, które prosimy przekazać do referatu lub na konto.

2. Duszpasterstwo Służby Zdrowia Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na rekolekcje adwentowe do kaplicy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie w dniach 6-9 grudnia w czasie Mszy św., o godz. 14:30. Księży Kapelanów, spoza Rzeszowa, prosimy o zorganizowanie w kaplicach szpitalnych rekolekcji adwentowych.

3. We wtorek, 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Ojciec Święty Franciszek rozpocznie w Bazylice Świętego Piotra Rok Święty Miłosierdzia,

4. W III niedzielę Adwentu, 13 grudnia rozpoczniemy Rok Miłosierdzia w Katedrze. O godz. 16.30 – wprowadzenie w uroczystość, o godz. 17.00 – otwarcie Drzwi Miłosierdzia i Msza św. Do udziału zapraszamy kapłanów oraz przedstawicieli parafii całej diecezji, zwłaszcza młodzież i wolontariuszy ŚDM, a także przedstawicieli ruchów, stowarzyszeń i duszpasterstw działających w diecezji, wiernych i księży z parafii Rzeszowa oraz kapituły w strojach chórowych. Prosimy dekanalnych duszpasterzy młodzieży o zachęcenie młodych do udziału w tej uroczystości i zorganizowanie ich przyjazdu.

5. Dom Diecezjalny „Tabor” i Wspólnota „Miriam” Odnowy w Duchu Świętym zapraszają na Katechezę Audiowizualną pt.: “Przetrwać cierpienie”. Gościem spotkania będzie p. Małgorzata Ostrowska-Czaja, założycielka Fundacji, która powstała by pomagać, wspierać i ułatwiać dostęp do specjalistów osobom cierpiącym na depresję, będącym w traumatycznych sytuacjach czy chorym psychicznie. Katecheza odbędzie się we wtorek, 8 grudnia, o godz. 19.00 w Auli Domu Diecezjalnego „Tabor”.

6. W dniach 9-11 grudnia 2015 r. w parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach są organizowane Rekolekcje Adwentowe połączone ze świadectwem życia, z udziałem pana Lecha Dokowicza. Szczególnie zapraszamy rodziny z rejonu jasielsko-gorlickiego, które zadeklarowały gotowość przyjęcia pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Rozpoczęcie Mszą świętą o godz. 17.00.

7. W dniach 11 – 13 grudnia br., w Domu Rekolekcyjnym Bł. Karoliny w Rzeszowie-Przybyszówce odbędzie się spotkanie formacyjne dla zastępowych I-go stopnia KSM. Zapraszamy do udziału młodzież, która ukończyła 16. rok życia. Rozpoczęcie w piątek o godz. 17.00, zakończenie w niedzielę obiadem. Należy zabrać ze sobą Pismo św. oraz śpiwór. Zgłoszenia: Ks. Paweł Tomoń – tel. 17 8512 051, 604 051 775 lub Zarząd KSM tel. 606 230 803.

8. W niedzielę, 13 grudnia będziemy przeżywać kolejną rocznicę wybuchu stanu wojennego. Prosimy o modlitwę w intencji Ojczyzny. W Rzeszowskiej Farze zostanie odprawiona w tej intencji Msza św. o godz. 18.00.

Komunikaty Liturgicznej służby Ołtarza

1. Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza informuje, że w dniu 20.12.2015 r.(niedziela) – w Jaśle w Kościele pw. św. Stanisława o godz. 15.00 ksiądz Biskup Jan Wątroba w czasie Mszy Świętej udzieli błogosławieństwa lektorom, którzy w ostatnim roku szkolnym uczestniczyli w formacji parafialnej lub w kursie dekanalnym, bądź w formacji diecezjalnej tzw. zimowym kursie diecezjalnym w Kotani lub Zaczerniu.
Listy kandydatów na lektorów należy dostarczyć do cer. Wojciecha Wokurki z parafii św. Stanisława w Jaśle do dnia 15.12.2015 r. (chodzi o wypisanie pamiątkowych dyplomów). Telefon kontaktowy 691094191 (mail: wojciechwokurka@gmail.com).
Kandydaci na lektorów z parafii przyjeżdżają 45 min. przed Mszą Świętą wraz z opiekunem, celem przećwiczenia całego obrzędu i ustalenia spraw porządkowych. Proszę przypomnieć im o zabraniu alby i przekazać tekst przyrzeczenia lektorskiego, który powinni nauczyć się na pamięć:
P r z y r z e k a m * święte czynności Lektora * wypełniać pobożnie, * gorliwie i radośnie, * na chwałę Bożą * i dla dobra wspólnoty parafialnej. Ponadto p r z y r z e k a m, * troszczyć się o stan łaski Bożej w mojej duszy, * a także żyć według głoszonego Słowa Bożego.

Na tę uroczystość zapraszamy także rodziców wyżej wymienionych chłopców.

2. W przyszłym roku Błogosławieństwo Lektorów odbędzie się w Rzeszowie i tak już będzie co dwa lata. Jeżeli zbierze się odpowiednia liczba osób chętnych na Błogosławieństwo z Rzeszowa i okolic,  zostanie zamówiony Autokar. Więcej informacji pod numerem telefonu 607821650.

3. 15 grudnia ruszają zapisy na Kursy Zimowe. Jak co roku w czasie ferii odbędą się w Zaczerniu dwa Kursy Animatorskie. W Kotani odbędzie się Kurs Lektorski. W pierwszym tygodniu ferii Małopolskich odbędzie się połączony Kurs Lektorsko-Animatorski dla Południowej części Diecezji. Zapisy na stronie Domu Rekolekcyjnego „Effatha”.

4. Bardzo prosimy Duszpasterzy Dekanalnych o przeprowadzenie swoich Dekanatach Rozgrywek Piłkarskich do końca pierwszego tygodnia ferii gdyż w drugim tygodniu ferii odbędzie się Diecezjalny Turniej o Puchar Księdza Biskupa Jana Wątroby, który będzie jednocześnie Mistrzostwami Diecezji. W Pucharze Biskupa mogą wziąć udział parafie rzeszowskie, zwycięzcy turniejów Dekanalnych, Obrońca Tytułu i Organizator. Jeżeli w jakimś dekanacie nie odbędzie się turniej parafie nie mogą brać udziału w Pucharze Biskupa. Przypominam że w roku 2016 Mistrzostwa Polski odbywają się w Rzeszowie dlatego warto powalczyć o możliwość gry.