Nawrócenie pastoralne w diecezji rzeszowskiej

Wpisany przez Tomasz Nowak

12 grudnia 2015 r. w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie w godzinach przedpołudniowych odbyła się kongregacja kapłańska księży z centralnej i północnej części diecezji rzeszowskiej. W czasie kongregacji duchowni wysłuchali trzech wystąpień na temat nowej ewangelizacji. Pierwszy prelegent – bp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji – zaprezentował wykład na temat nawrócenia pastoralnego.

Pojęcie „nawrócenia pastoralnego” spopularyzował papież Franciszek w adhortacji „Evangelii gaudium”. Termin ten pojawił się wcześniej w dokumentach Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Południowej (zwłaszcza w tzw. „Dokumencie z Aparecidy”). Nawrócenie pastoralne jest tam definiowane jako przejście z duszpasterstwa jedynie zachowawczego do duszpasterstwa zdecydowanie misyjnego. Stanowi to przeciwieństwo duszpasterstwa statycznego, czyli dążenia do tego, by mieć „święty spokój” w imię twierdzenia, iż „zawsze się tak robiło”. Nawrócenie pastoralne powinno objąć wspólnoty diecezjalne, parafialne, modlitewne i formacyjne. Podjęcie nawrócenia pastoralnego związane jest z ryzykiem różnorakich zmian, a co za tym idzie i błędnych decyzji. Papież Franciszek komentując owo ryzyko pisze w „Evangelii gaudium”: „Powtarzam tu całemu Kościołowi to, co wielokrotnie powiedziałem kapłanom i świeckim w Buenos Aires: wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody kurczowego przywiązania do własnego bezpieczeństwa. Nie chcę Kościoła zatroskanego o to, by stanowić centrum, który w końcu zamyka się w gąszczu obsesji i procedur”.

Kolejny wykład zaprezentował ks. Artur Godnarski – sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Prelegent przybliżył genezę i założenia duszpasterskie Szkoły Nowej Ewangelizacji. Z kolei ks. Piotr Gnat – dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji im. bł. Pawła VI w Rzeszowie opowiedział o strukturze, celach i planach założonej we wrześniu bieżącego roku Szkole Nowej Ewangelizacji w Rzeszowie. Po przerwie kanclerz Kurii Diecezjalnej – ks. Jerzy Buczek zapoznał zebranych z bieżącymi sprawami diecezji. Podsumowania całego spotkania dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba. Nawiązując do wystąpień na temat nowej ewangelizacji życzył księżom ducha apostolskiego i gorliwości duszpasterskiej.

Analogiczne spotkanie dla księży z południowej części diecezji, z tymi samymi prelegentami i tematami, rozpoczęło się o godz. 13.00 w Domu Parafialnym przy parafii Wniebowzięcia NMP w Jaśle. (tn)