Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP z udziałem Gorlickich Maryjek

Wpisany przez Admin

W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Bazylice Mniejszej w Gorlicach 8 grudnia uroczyście było obchodzone święto Niepokalanego Poczęcia NMP, któremu rokrocznie towarzyszy interesujący lokalny zwyczaj. W tym dniu w Mszy św. odpustowej uczestniczyła ponad trzydziestoosobowa grupa tzw. Maryjek.

Maryjki, to dziewczęta – obecnie najczęściej uczennice pobliskich gimnazjów i liceów – ubrane w białe suknie i niebieskie welony. Biorą udział w uroczystej liturgii, śpiewając specjalny hymn dziękczynienia Maryi Niepokalanej. W dłoniach trzymają płonące lampki – symbol ofiarnej miłości Boga.

Tradycja gorlickich “Maryjek” sięga lat 1709-11, kiedy to Podkarpacie nawiedziła epidemia tzw. morowego powietrza. Ówczesna właścicielka gorlickich posiadłości doznać miała we śnie proroczej wizji: zaraza ustąpi, gdy dziewczęta noszące imię Matki Bożej obejdą granice parafii, modląc się o miłosierdzie i powstrzymanie śmierci. Postąpiono zgodnie z jej snem, który uznano za natchniony przez Ducha Świętego. Po spowiedzi i komunii świętej wybrane dziewczęta, odziane w białe szaty, z kagankami w dłoniach, z pieśnią i modlitwą na ustach, rozpoczęły błagalną wędrówkę wokół granic parafii. Swoją drogę zakończyły w pobliskiej Kobylance – przed cudownym obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego. Morowe powietrze ustąpiło, a na pamiątkę tamtego wydarzenia wdzięczni gorliczanie każdego roku wraz z kolejnymi grupami “Maryjek” składają hołd dziękczynny Bogu i Matce Bożej.

Maryja Niepokalana od czerwca br. czczona jest jako Patronka Miasta Gorlice. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. bp. Kazimierz Górny. Ksiądz Biskup wygłosił homilię oraz na zakończenie Mszy św. zawierzył wszystkich mieszkańców miasta Maryi Niepokalanej.

Ks. Marek Tutro