Newsy Święci

Biskup Pelczar Apostołem Miłosierdzia

Wpisany przez Tomasz Nowak

Fakt, że na tej ziemi, rzeszowskiej ziemi, biskup Pelczar został beatyfikowany, że patronuje naszej diecezji, niech nas mobilizuje do czynów miłosierdzia – powiedział biskup rzeszowski Jan Wątroba podczas Mszy św. w uroczystość św. Józefa Sebastiana Pelczara.

19 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w katedrze rzeszowskiej została odprawiona Msza św. z okazji uroczystości św. Józefa Sebastiana Pelczara – głównego patrona diecezji rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski oraz 19 księży. Ponadto – 10 kapłanów z Kapituły Katedralnej w Rzeszowie.

Homilię wygłosił Biskup Ordynariusz. Kaznodzieja przypomniał, że od kilku tygodni wchodzimy do rzeszowskiej katedry przez bramę miłosierdzia. Nawiązując do Roku Miłosierdzia, zwrócił uwagę, że z jednej strony słyszymy o niewyczerpanym źródle Bożego miłosierdzia, a z drugiej – wezwanie, abyśmy sami byli miłosierni jak miłosierny jest Ojciec. Biskup Ordynariusz przypomniał, że dla wszystkich tworzących diecezję rzeszowską szczególnym wzorem, przewodnikiem i orędownikiem w szkole miłosierdzia jest św. Józef Sebastian Pelczar, na którego diecezja rzeszowska patrzy jak na Apostoła Miłosierdzia. Biskup Rzeszowski przypomniał te momenty życia Świętego z Korczyny, które potwierdzają jego zaangażowanie na rzecz pomocy ubogim, żebrakom, wdowom, służącym, robotnikom i rzemieślnikom. Biskup Pelczar z myślą o pracy z potrzebującymi założył w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Pracę społeczną kontynuował jako biskup przemyski, wiele miejsca poświęcając formacji kapłańskiej wyczulonej na ludzkie biedy. – Odpowiedzią na miłość Serca Jezusowego według bp. Pelczara mogło być tylko życie oparte na przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Życie otwarte na miłosierdzie i zdolne do niesienia pomocy materialnej i duchowej potrzebującym. Dlatego tak bardzo mu zależało na formacji przyszłych kapłanów. Chciał kapłanów na wzór Serca Jezusowego. Wzywał nas do świętej gorliwości, którą należy ogarnąć szerokie pole prac i nędz społecznych.

Na zakończenie biskup Jan przypomniał o konsekwencjach związku diecezji rzeszowskiej z biskupem Pelczarem: – Fakt, że na tej ziemi, rzeszowskiej ziemi, biskup Pelczar został beatyfikowany, że patronuje naszej diecezji, niech nas mobilizuje do czynów miłosierdzia. I do owocnego przeżycia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Zaufajmy jego pośrednictwu i przez niego módlmy się, abyśmy swoim życiem obwieszczali innym rok łaski od Pana.

W Mszy św. uczestniczyły siostry ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Oprawę muzyczną zapewnił chór z seminarium duchownego. Msza św. była transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn)