Galeria 2016 Newsy

Koncert kolęd w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie

Śpiew jest bardzo piękną formą modlitwy. Święty Augustyn powiedział, że „kto śpiewa, ten dwa razy się modli”. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, gdy ludzie chcą śpiewać. Śpiew bowiem jednoczy ich ze sobą, buduje więzi i wprowadza radość. Chrześcijaństwo jest religią ludzi radosnych, dlatego też najlepiej jest tą radość wyrażać poprzez śpiew na chwałę Bożą.

31 stycznia 2016 roku, po Mszy świętej o godz. 12:30 w parafii Garnizonowej w Rzeszowie odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu młodych Artystów z Klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Występ ten był zatytułowany: „Gwiazdo Świeć – Kolędo Leć”. Celem Koncertu było kultywowanie polskiej tradycji kolędowania, przypomnienie starych, zapomnianych kolęd czy pastorałek, a także zaprezentowanie tych nowych.

Zauważa się niestety, że coraz bardziej zanika tradycja śpiewania kolęd w polskich domach. Stąd też organizatorzy tego Koncertu chcieli zachęcić wszystkich, aby na nowo odkryli bogactwo i piękno kolęd oraz poczuli radość śpiewając i wsłuchując się w ich treść.

Koncert został zadedykowany Parafianom Kościoła garnizonowego w Rzeszowie i został przygotowany i poprowadzony przez Panią Ewę Jaworską – Pawełek. Koncert rozpoczęła kolęda pod tytułem Hej w Dzień Narodzenia powstała prawdopodobnie u schyłku XVII wieku.

Ludzka pobożność w ciągu wieków wykształciła przepiękną artystyczną formę opowiadania o narodzeniu Chrystusa, który przyszedł na świat z orędziem miłości, pokoju i obietnicą zbawienia, w postaci kolęd i pastorałek – zaznaczyła prowadząca Koncert. Młodzi Artyści wykonali te najpiękniejsze tym razem w dość odważnej, noworocznej i radosnej konwencji.

Podczas Koncertu zostało przedstawione 13 różnych kolęd i pastorałek: Taka noc, Był pastuszek bosy, Mizerna cicha, Cicho, cicho pastuszkowie, Maryjo, czy ty wiesz, Narodził się w stajni Jezus, Oj maluśki, Mędrcy świata, Co zdarzyło się w stajence, Lulejże mi lulej, Cudowna noc, Gdy śliczna panna i Jezusa narodzonego.

Na koniec Proboszcz Parafii ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki podziękował artystom za ich występ i zaprosił z kolejnymi Koncertami.

Był to bardzo miły czas, podczas którego można było przedłużyć sobie radość Okresu Bożego Narodzenia.

Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: Ks. Krzysztof Włosowicz