Galeria 2016 Newsy

Spłonął zabytkowy kościół w Libuszy

Libusza,_kościół_po_odbudowie_(2014_rok)
W nocy z poniedziałku na wtorek  (1/2 lutego) spłonął   zabytkowy XVI-wieczny kościół w Libuszy pod Gorlicami. Jet to kolejny pożar tego kościoła. Wcześniej spłonął 30 lat temu,  zniszczenia były jednak mniejsze, zachowały się m.in.: zakrystia i nadpalone ściany. Wówczas parafia wybudowała nową świątynie, z której obecnie korzysta. W 1995 roku rozpoczęła się rekonstrukcja tej świątyni, finansowana głównie z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace zakończono kilka lat temu. Kościół ten, pod wezwaniem Narodzenia NMP  znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, jako  jeden z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce.

Teraz pożar prawie całkowicie zniszczył tę piękną świątynię.  Akcja gaszenia pożaru trwała 7 godzin, a brało w niej udział 150 strażaków.
W godzinach popołudniowych parafię odwiedził ksiądz biskup Jan Wątroba, który  spotkał się z księżmi z parafii w Libuszy i zapoznał się z ogromem strat po pożarze drewnianego kościoła.

Fotografia  kościoła po rekonstrukcji:
Libusza, kościół po odbudowie (2014 rok)” autorstwa Henryk BielamowiczPraca własna. Licencja CC BY-SA 4.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Fotografie kościoła po pożarze: Ks. Łukasz Hendzel