Newsy

Przywrócą Pamięć

Wpisany przez Admin

,,My żyjący w Roku Miłosierdzia Bożego przywracamy im należną pamięć.’’
W niedzielę, 3 kwietnia o godz.17.00 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie, odbędzie się uroczyste nabożeństwo ekumeniczne w intencji pomordowanych organizowane przez Gminę Chrześcijańską im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie.

,,73 lata temu, około 8 miesięcy po zamordowaniu wszystkich Żydów z getta żmigrodzkiego nad Przełęczą Hałbowską Niemcy dokonali tragicznej zbrodni na terenie Nowego Żmigrodu. Wiosną 1943 roku na podstawie rozporządzenia starosty jasielskiego Gentza, w podstępny sposób pod pretekstem przyuczenia do zawodu, Niemcy wybrali kalekie osoby, głównie dzieci łemkowskiego, polskiego, romskiego pochodzenia i umieścili je w przysądowym areszcie Sądu Grodzkiego w Nowym Żmigrodzie. Następnego dnia, wszyscy więźniowie w liczbie 16 osób, zostali bestialsko zamordowani na cmentarzu żydowskim i tam pochowani w zbiorowej mogile.

Sąd Grodzki w Nowym Żmigrodzie, 12 września 1945 roku dokonał oględzin zbiorowej mogiły oraz przesłuchał świadków. Po tych oględzinach nikt już do sprawy nie wrócił. Nie podjęto również prób ustalenia nazwisk ofiar. Członkowie Gminy Chrześcijańskiej im. Leona Karcińskiego ustalili jednak nazwiska niektórych ofiar.’’
O Stowarzyszeniu – gminachrzescijanska.pl

Natalia Janowiec