Newsy

Śniadanie wielkanocne dla ubogich

Wpisany przez Admin
Śniadanie wielkanocne dla ubogich

W dniu 26 marca br. (w Wielką Sobotę) Caritas Diecezji Rzeszowskiej wspólnie z Rzeszowskim Towarzystwem św. Brata Alberta przy dofinansowaniu Miasta Rzeszowa – zorganizowała śniadanie wielkanocne dla ubogich i bezdomnych. Uczestniczyli w nim: biskup rzeszowski Jan Wątroba w towarzystwie rektora ks. dra Pawła Pietrusiaka oraz kleryków z WSD w Rzeszowie. Ponadto z bezdomnymi i ubogimi do stołu zasiedli: przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego – Jerzy Cypryś, marszałka województwa reprezentował Jerzy Jęczmienionka – dyrektor ROPS, starosta rzeszowski – Józef Jodłowski, wiceprezydent Rzeszowa – Stanisław Sieńko i dyrektor MOPS – Jacek Gołubowicz. Stałym uczestnikiem spotkań jest również były prezydent Rzeszowa dr Mieczysław Janowski. Rolę gospodarza pełnił dyrektor Caritas diecezjalnej – ks. Stanisław Słowik i jego zastępcy oraz prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – Aleksander Zacios.

W nawiązaniu do Wielkiej Soboty i rocznicy Chrztu Polski spotkanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia z cytowanymi słowami Ojca św. Franciszka z wczorajszej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum.

Zabierając głos biskup rzeszowski, pozdrawiając wszystkich i wyrażając radość ze spotkania, dziękował za możliwość przystąpienia wielu do Komunii świętej, zauważając równocześnie, że niestety nie wszystkim jest to aktualnie dane. Pasterz z wdzięcznością zwrócił się także do tych, którzy włączyli się w zorganizowanie śniadania, bo: „Miłosierdzie to wrażliwość na drugiego człowieka, to obecność ze słowem i pomocą. To dzielenie się czynem.” Ordynariusz podkreślił również działania Caritas i Rzeszowskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Kończąc, życzył:„Byśmy byli wsłuchani na innych i żyli nadzieją, bo to są takie Święta…”

Goście składając życzenia powiedzieli: Jerzy Cypryś – „Na ulicy Styki z człowiekiem styka się dobro…”, Mieczysław Janowski – „Przenieśmy się myślą 1050 lat wstecz do Wielkiej Soboty i Chrztu Mieszka I i miłujmy się wzajemnie, bo Chrystusowa Miłość idzie w Polsce przez wieki.”, natomiast dyrektor MOPS w Rzeszowie Jacek Gołubowicz – „Dziękuję Bogu, ze urodziłem się Polakiem i boleję nad tym, że niektóre kraje oddalają się od korzeni chrześcijańskich, my głosimy Chrystusa Zmartwychwstałego”.

Śniadanie wsparli ciastkarze, piekarze oraz restauratorzy.