Życzenia dla biskupów w Wielki Czwartek

Wpisany przez Admin

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 zgromadzili się bardzo licznie kapłani pod przewodnictwem Pasterza Diecezji biskupa Jana Wątroby oraz biskupów: Edwarda Białogłowskiego i Kazimierza Górnego, oraz liturgiczna służba ołtarza: ministranci , lektorzy, dziewczęca służba maryjna, schole. Na zakończenie Mszy św. biskupom złożyli życzenia przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza oraz przedstawiciele kapłanów. W imieniu księży życzenia wygłosił ks. kan. Mieczysław Lignowski, dziekan Dekanatu Tyczyn, w towarzystwie ks. Wiesława Rafacza oraz ks. Stanisława Kamińskiego, jubilatów, obchodzących 25-lecie świeceń kapłańskich. Następnie w Seminarium życzenia biskupom i kapłanom złożyli klerycy.

Oto tekst życzeń, które wygłosił ks. dziekan Mieczysław Lignowski:

Drodzy nasi Pasterze
Księże biskupie Janie, księże biskupie Edwardzie, księże biskupie Kazimierzu.

Wielki Czwartek to dla kapłanów i Księży biskupów to dzień szczególny. Dzisiaj idziemy do Wieczernika i dotykamy początków naszego powołania.

Obecny rok jest nadzwyczajnym Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Uświadamiamy sobie, że w naszej pasterskiej posłudze mamy być „miłosierni jak Ojciec”. Papieski fotograf Arturo Mari w jednym z wywiadów opisuje spotkanie Jana Pawła II z trędowatymi podczas Podróży Apostolskiej do Korei Południowej. Mówi on: „Papież spotkał się z 800 trędowatymi. Podszedł do każdego z tych cierpiących ludzi. Każdego pobłogosławił i ucałował. Ta scena ciągle robi na mnie wrażenie” – kończy Arturo Marii.

W tym roku przeżywać będziemy 25 rocznicę pobytu Jana Pawła II w Rzeszowie. Nosimy w swoim sercu wielkie dziękczynienie za jego świadectwo dobroci i miłosierdzia, które staramy się naśladować.

Dzisiaj pragniemy podziękować także naszym Pasterzom za ich miłosierdzie względem nas – kapłanów. Dziękujemy za serdeczność i dobroć, za życzliwość i doradę, za cierpliwość i wyrozumiałość, za ojcowskie upomnienie, za poświęcenie chwili cennego czasu, za dobre słowo, za uśmiech, za podanie ręki. Te gesty są dla nas bardzo ważne, one naszej posłudze dodają entuzjazmu, dlatego bardzo serdecznie za nie dziękujemy.

W ubiegłym tygodniu dziękowaliśmy za wielkie świadectwo miłosierdzia rodziny Ulmów, którzy oddali życie za ratowanie Żydów. Do dziś zachowała się ich rodzinna Biblia, w której przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie oraz przykazanie miłości są podkreślone na czerwono. To Chrystusowa Ewangelia ukształtowała ich serca i uczyniła je zdolne do miłości.

Głoszenie Bożego Słowa, kształtowanie ludzkich serc i sumień to wielkie zadanie, które podejmują Księża Biskupi z misji Jezusa. Dziękujemy za dzieło nauczania, które uświęca nas kapłanów i Lud Boży.

Księżom Biskupom życzymy, aby Zmartwychwstały Jezus Miłosierny, którego Serce jest dobroci i miłości pełne, umacniał w pasterskiej posłudze, dawał moc świadectwu i głoszonemu słowu, a także obdarował zdrowiem oraz ludzką życzliwością i wdzięcznością.

Szczęść Boże!