Finał Festiwalu Wiary – dzień drugi

28 maja 2016 r. na Hali Podpromie w Rzeszowie odbył się drugi dzień Finału Festiwalu Wiary. Rozpoczynając spotkanie o godz. 15.00 – godzinie miłosierdzia – organizatorzy nawiązali do Roku Miłosierdzia. Z Jubileuszowym Rokiem było związane także hasło Finału: „Miłosierny jest nasz Pan”.

Wchodzący na halę, zarówno na pierwszy i drugi poziom, mogli skorzystać z szerokiej oferty licznych ruchów, stowarzyszeń i wydawnictw. Był m.in. punkt, gdzie można się było zapisać na wyjazd do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, albo kupić cegiełkę na ŚDM – album „Dotknięcia” ze zdjęciami z peregrynacji symboli ŚDM w Diecezji Rzeszowskiej w czerwcu ubiegłego roku.

Pierwszym punktem spotkania była Koronka do Bożego Miłosierdzia, którą prowadziła Diakonia Miłosierdzia Ruchu Światło-Życie. Po modlitwie Rzeszowskie Wieczory Uwielbienia zaprezentowały krótką dramę pt. „Miłosierny jest nasz Pan”. W dalszej części zebrani w hali sportowej obejrzeli film w reżyserii Leszka Dokowicza i Macieja Bodasińskiego pt. „Ufam Tobie”. Obraz opowiada historię ludzi z całego świata, którzy w różnych sytuacjach życia doświadczyli Bożego Miłosierdzia. Po filmie Leszek Dokowicz, w nawiązaniu do zaprezentowanych scen, wygłosił katechezę.

O godz. 17.00 odbyła się liturgia słowa. Jej częścią była katecheza pt. „Miłosierny jest Pan”, którą wygłosił o. Adam Czuszel – paulin. W ramach nabożeństwa odbyła się modlitwa o uzdrowienie, a następnie adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę prowadził ks. Grzegorz Szczygieł – saletyn z Rzeszowa. W tym czasie trwał sakrament pokuty.

Po chwili przerwy, o godz. 20.30, rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Eucharystię koncelebrowało 25 księży. Wśród nich byli: ks. Wiesław Szurek – wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów i ks. Jerzy Buczek – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. W czasie Mszy św. około dziesięciu kapłanów nadal spowiadało chętnych.

W homilii Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej nawiązał do czytań Pisma św. 9. Niedzieli Zwykłej: Modlitwy Salomona o wysłuchanie prośby cudzoziemca i wiary setnika, który prosił Jezusa o uzdrowienie swojego sługi. Biskup Jan zauważył, że dobrze jest znać takiego człowieka, który, tak jak setnik, będzie się wstawiał za nami do Boga. Przyznał, że sam wielokrotnie prosi ludzi wiary, a wśród nich osoby konsekrowane i świeckich, o wsparcie modlitewne w konkretnych sprawach.

Po Komunii św. koordynatorzy festiwalu: ks. Daniel Drozd i ks. Paweł Tomoń, podsumowali wydarzenia festiwalowe, które miały miejsce w ostatnim roku (m.in. Bibling, Noc chwały, Wieczory uwielbia, Noc na Taborze, Litanie na okrągłej, akcję „Zagadaj księdza, zagadaj siostrę”). Ksiądz Drozd do najważniejszych inicjatyw zaliczył nieustającą adorację Najświętszego Sakramentu w Domu Diecezjalnym Tabor – „Jezus 24/7”. Były też podziękowania wszystkim zaangażowanym w tworzenie Festiwalu i Finału.

Oprawę muzyczną wydarzeń Finału na Hali Podpromie przygotował i prowadził chór i zespół muzyczny Wieczory Uwielbienia z Rzeszowa. (tn)

Zdjęcia – tn