Błogosławiony Piotr Jerzy w Rzeszowie

Wpisany przez Tomasz Nowak

22 lipca w kościele ojców dominikanów przy ul. Dominikańskiej w Rzeszowie o godz. 18.00 odbyła się Msza św. i modlitwy przy relikwiach bł. Piotra Jerzego Frassatiego – Włocha żyjącego na początku XX wieku, patrona młodzieży i studentów.

Relikwie przywieziono z Turynu i od 11 lipca peregrynują po Polsce odwiedzając kościoły dominikanów, miedzy innymi we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, na warszawskim Służewie, w Lublinie, Tarnobrzegu, Jarosławiu i w Rzeszowie. W bieżącym tygodniu w nabożeństwach przy relikwiach uczestniczy młodzież przybyła do poszczególnych diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży. Tak też było w Rzeszowie, gdzie w Eucharystii uczestniczyli m.in. Włosi, Francuzi, Chińczycy, Ukraińcy, Filipińczycy i Egipcjanie.

Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Antonio R. Tobias z Filipin i Georges Joseph Chihan z Egiptu. Homilię wygłosili dominikanie z Rzeszowa: Łukasz Filc OP i Paweł Koniarek OP. Pierwsze czytanie było odczytane w języku chińskim, natomiast Ewangelia, oprócz języka polskiego, w języku angielskim, francuskim i ukraińskim. Na te języki tłumaczona była również homilia.

Po Mszy św. odbyły się nieszpory, a potem czuwanie do północy. Relikwie pożegnano w sobotę, 23 lipca Mszą św. o godz. 8.00. Z Rzeszowa ciało Frassatiego zostało przewiezione do klasztoru dominikanów w Krakowie, gdzie pozostanie do zakończenia Światowych Dni Młodzieży – 31 lipca. (tn)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel

Więcej zdjęć na: www.facebook.com/diecezjarzeszowska/