Marsz nasz Rzecz Trzeźwości

Wpisany przez Tomasz Nowak

29 sierpnia 2016 r., we wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Jana Chrzciciela, odbył się 9. Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości. Patronat honorowy nad Marszem objął bp Jan Wątroba – ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej. W tym roku uczestnicy zachęcali do przedłużenia sierpniowej abstynencji na cały rok. Jak mówił Waldemar Sikora – przewodniczący Rzeszowskiego Porozumienia na Rzecz Trzeźwości – Byłby to też nasz dar z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, 60. rocznicy Ślubów Jasnogórskich i tegorocznej wizyty Ojca Świętego Franciszka.

Większość uczestników Marszu zgromadziła się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie już o godz. 17.30. Ksiądz Władysław Jagustyn – proboszcz parafii św. Krzyża – poprowadził modlitwę różańcową w intencji osób uzależnionych.

O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji trzeźwości w narodzie Polskim. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyło siedmiu księży: ks. Zbigniew Guzy – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Tarnowskiej, ks. Jerzy Buczek – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Jan Szczupak – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii, ks. Janusz Sądel – wiceoficjał Sądu Biskupiego w Rzeszowie, ks. Władysław Jagustyn – kustosz Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej, ks. Łukasz Ślusarczyk i ks. Przemysław Jamro – wikariusze parafii św. Krzyża w Rzeszowie. Ksiądz Guzy wygłosił homilię, w której zwrócił uwagę na wciąż aktualny problem uzależnień, wymagający wspólnych działań wielu środowisk.

Po Mszy św. zgromadzeni planowali przejść na Rynek w Rzeszowie. Ze względu na burzę i intensywne opady deszczu pozostali w kościele. W świątyni, stojąc przy kopii ikony Matki Bożej Częstochowskiej, Waldemar Sikora odczytał  listy otwarte i petycje skierowane do różnych ośrodków władzy, zachęcające do podejmowania działań na rzecz trzeźwości. W listach były też protesty, m.in. przeciwko tolerowaniu łamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości w telewizyjnych reklamach alkoholu.

Na zakończenie uczestnicy odśpiewali hymn „Śluby Jasnogórskie” wznosząc prawe ręce przy słowach „Królowo Polski, przyrzekamy. Królowo Polski, ślubujemy!”. (tn)