Wesele Wesel w Myczkowcach

Wpisany przez Tomasz Nowak

Od 18 do 21 sierpnia 2016 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach odbyło się 22. Ogólnopolskie Spotkanie Małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe „Wesele Wesel”. Spotkania mają charakter rekolekcyjno-ewangelizacyjny oraz wypoczynkowy. Głównym punktem programu jest bezalkoholowy bal weselny poprzedzony uroczystym odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. W programie są też konferencje, dyskusje, spotkania z regionalną kulturą i zwiedzanie okolicznych zabytków.

Spotkanie w Myczkowcach rozpoczęło się w czwartek, 18 sierpnia, Mszą św., której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Wieczorem odbył się koncert zespołu ewangelizacyjnego Claret Gospel.

W piątek uczestnicy wysłuchali dwóch konferencji państwa Andrzeja i Wandy Półtawskich: „Rodzina pierwszą szkołą miłości” i „Zagrożenia współczesnej rodziny” oraz konferencji Ryszarda Chudego –  prezesa Stowarzyszenia Animatorów Trzeźwości w Przemyślu „Przez abstynencję wielu do trzeźwości wszystkich – działalność trzeźwościowa w archidiecezji przemyskiej”. Piątkowej Mszy św. w grocie na Zwierzyniu przewodniczył ks. Władysław Zązel – duszpasterz trzeźwości w diecezji bielsko-żywieckiej i inicjator spotkań „Wesele Wesel”. Wieczorem odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia „Wesele Wesel”. W czasie konferencji i spotkań dorosłych dzieci i młodzież miały zapewnione osobne atrakcje.

Sobota upłynęła gościom na zwiedzaniu Ogrodu Biblijnego, zapory w Solinie i innych atrakcji regionu. O godz. 17.00 w kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia na terenie Ośrodka Caritas  odbyła się Msza św., której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Podczas Mszy św. małżeństwa odnowiły przyrzeczenia przy relikwiach św. Jana Pawła II, św. Faustyny i św. Pio. Po Mszy św. odbył się bezalkoholowy bal weselny prowadzony przez wodzirejów. Spotkanie „Wesele Wesel” zakończyło się w niedzielę, 21 sierpnia.

Pierwsze spotkanie „Wesele Wesel” obyło się w 1995 r. w Kamesznicy. W minionym roku miało miejsce w Krynicy. We wcześniejszych latach m.in. w Zamościu, Częstochowie, Białymstoku, Warszawie, Wrocławiu, Tarnowie, Łomży, Miejscu Piastowym i Krakowie. (tn)

Zdjęcia: www.facebook.com/diecezjarzeszowska/