Jubileusz w Rudnej Wielkej

27 października 2016 r. w Rudnej Wielkiej odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 125-leciem miejscowej szkoły.

Szkołę, w 1891 r., założył pochodzący z Rudnej Stanisław Dąmbski. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim został wybrany na posła Sejmu Krajowego Galicji. Po I wojnie światowej zarządzał rodzinnym majątkiem w Rudnej. Założył szkoły w Rudnej i Pogwizdowie, ofiarował teren pod kościół, plebanię i cmentarz. W okresie międzywojennym był senatorem II Rzeczpospolitej.

Dzisiaj szkoła w Rudnej Wielkiej to Zespół Szkół w skład którego wchodzą: przedszkole, zerówka, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Dąmbskiego i Gimnazjum nr 5. Dyrektorką placówki jest Janina Godlewska.

Częścią obchodów jubileuszowych była Msza św., podczas której zostały poświęcone sztandary szkoły podstawowej i gimnazjum. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz parafii Rudna Wielka ks. Wacław Sopel oraz głównie księża z dekanatu Głogów Małopolski na czele z dziekanem ks. Adamem Samelem – proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Głogowie Małopolskim. (tn)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel