Newsy

Podzielili się krwią

26 października br. ponad czterdziestoosobowa grupa pełnoletnich uczniów z Zespołu Szkól nr 2 w Rzeszowie wraz z nauczycielami oddała honorowo krew. Była to odpowiedź na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie o przekazywanie „leku, którego nie da się zastąpić żadnym innym”.

Oddawanie krwi jest jednym z najcenniejszych darów chrześcijańskiej miłości bliźniego. Św. Jan Paweł II podczas Światowego Dnia Krwiodawców w 2004 r. mówił: „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia… Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata”.

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie, którzy oddawali krew bardzo pozytywnie wypowiadali się o tej inicjatywie. Aleksandra, uczennica klasy humanistycznej przyznaje: „To nie chęć jednego dnia wolnego od szkoły, czekolady, która przysługuje po oddaniu krwi. To świadomość, że mogę od siebie dać potrzebującej osobie coś cennego. Nie są to pieniądze, jedzenie, a moja własna krew… Ostatniego dnia lipca tego roku ukończyłam 18 lat. Postanowiłam wkroczyć w dorosłość z odpowiedzialnością i z większą świadomością swoich czynów… Zaczęłam od krwi, ale moim marzeniem jest być dawcą szpiku. Chcę dać z siebie drugiemu człowiekowi jak najwięcej, być dla kogoś drugą szansą na przeżycie… Myślę, że każdy kto ma możliwość oddawania krwi powinien to uczynić”.

Sławomir, tegoroczny maturzysta wspomina: „Do oddania krwi zachęciła mnie moja nauczycielka, która jest dla mnie przykładem człowieka z wielkim sercem. Oddawanie krwi nie wiążę się z żadnym ryzykiem, a przecież można w ten sposób uratować komuś życie”.

Monika, uczennica trzeciej klasy technikum dodaje: „Jakiś czas temu moja koleżanka miała wypadek. Wówczas słyszałam, że potrzebna jest krew. Nie mogłam jej oddać bowiem byłam niepełnoletnia. Dzisiaj wiem, że krew jest bardzo potrzebna. Dlatego jestem tutaj i zachęcam moje koleżanki i moich kolegów do systematycznego oddawania krwi”.

Szkolna akcja „SOS dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie” prowadzona była pod opieką nauczycieli z Zespołu Szkól nr 2 w Rzeszowie: Karoliny Duży, Eweliny Lechowicz oraz Beaty Sochy.

Ks. Krzysztof Cieśla

Fot. Ewelina Lechowicz