Poświęcenie kościoła Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie

Wpisany przez Tomasz Nowak

7 października 2016 r., we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, biskup rzeszowski Jan Wątroba poświęcił (w dawnej nomenklaturze – konsekrował) kościół Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. W uroczystości uczestniczył biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, który pochodzi z parafii Matki Bożej Różańcowej, a także ks. infułat Stanisław Mac oraz głównie księża z dekanatu farnego. Uroczystość poświęcenia kościoła była jednocześnie okazją do dziękczynienia za 40 lat istnienia parafii.

Homilię wygłosił bp Wątroba. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że Maryja, tak jak kiedyś dała życie Synowi Bożemu, i dzisiaj daje nowe życie w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym wszystkim wyznającym, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem. Szczególnie odczuwają to parafianie Matki Bożej Różańcowej, którzy doświadczają działania swojej Patronki, gromadzącej ich wokół Jezusa Chrystusa.

Parafię Matki Bożej Różańcowej została erygowano 12 października 1976 r. Została wydzielona z parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie i obejmowała w większości tereny należące do osiedli: tzw. Baranówki nr 2 oraz części tzw. Baranówki nr 4. Pierwszym jej proboszczem był ks. dr Józef Kapusta. Od 1990 r. proboszczem parafii jest ks. dr Tadeusz Wyskiel.

Już od 1973 r. wierni gromadzili się w niewielkiej kaplicy przy ul. Jastrzębiej. W 1981 r. ks. Kapusta rozpoczął budowę nowego kościoła przy ul. Orlej. Kościół został ukończony w stanie surowym w 1989 r. i w tym samym roku został pobłogosławiony (w starej nomenklaturze – poświęcony) przez bp. Ignacego Tokarczuka. Ksiądz Wyskiel kontynuował dzieło budowy, wystroju i wyposażenia kościoła, a także zaplecza duszpasterskiego i  otoczenia świątyni. Charakterystyczne dla wnętrza kościoła są liczne mozaiki przedstawiające m.in. sceny drogi krzyżowej oraz witraże. (tn)

Zdjęcia: www.facebook.com/diecezjarzeszowska/