Rodzina i parafia! – radzi Rada Duszpasterska

Bez zaangażowania rodzin i parafii nie pomożemy młodzieży – mówił ks. Krzysztof Golas – diecezjalny duszpasterz młodzieży na spotkaniu Rady Duszpasterskiej Diecezji Rzeszowskiej 29 października 2016 r. Spotkaniu przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wśród uczestników był bp Edward Białogłowski.

Spotkanie odbyło się w Instytucie Pastoralno-Teologicznym w Rzeszowie. Na początku zebrani wysłuchali protokołu z ostatniego spotkania w 2015 r., który zaprezentowała Jolanta Bukowska – sekretarz Rady. W dalszej części bp Jan Wątroba przedstawił główne tematy 374. Zebrania Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce 4 i 5 października br., najwięcej miejsca poświęcając duszpasterstwu rodzin w świetle adhortacji papieża Franciszka „Amoris laetitia” oraz proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana.

Ksiądz Jan Szczupak – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, ks. Daniel Drozd – diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży i ks. Krzysztof Golas diecezjalny duszpasterz młodzieży, podsumowali rok duszpasterski 2015/2016 w diecezji. Główne wydarzenia dotyczyły Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Jubileuszu Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży. Ksiądz Krzysztof Golas, podobnie jak wcześniej bp Jan Wątroba, podkreślił, że obecnie wielkim wyzwaniem dla duszpasterzy jest zagospodarowanie ogromnego kapitału związanego z przeżyciem Światowych Dni Młodzieży. Wśród trudności w pracy z młodzieżą ks. Golas wymienił brak przekonania młodych ludzi co do wyjątkowej wartości życia religijnego. – To dla nich jedna z propozycji, która często przegrywa z innymi wartościami. Diecezjalny duszpasterz młodzieży wskazał jednocześnie, że siłą duszpasterstwa młodzieży jest rodzina i parafia.

Uzupełniając wystąpienia prelegentów Biskup Rzeszowski powiedział, że w Diecezji Rzeszowskiej za pomniki Roku Miłosierdzia można uznać: nowo otwartą kaplicę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, nową kaplicę w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie, Filię Warsztatów Terapii Zajęciowych Caritas z Kolbuszowej w Cmolasie oraz nie oddany jeszcze do użytku dom pomocy w Głogowie Małopolskim.

Po przerwie ks. Jan Szczupak zaprezentował założenia nowego roku duszpasterskiego, który w Polsce nosi hasło „Idźcie i głoście”. Główny akcent położony jest na świadectwo chrześcijańskiego życia. W 2017 r. Diecezja Rzeszowska będzie przeżywać jubileusz 25-lecia. Ksiądz Tomasz Nowak – rzecznik prasowy diecezji, przedstawił program jubileuszowych obchodów. Z kolei ks. Jerzy Buczek – kanclerz Kurii Diecezjalnej, oprócz komunikatów Kurii Diecezjalnej, zaprezentował m.in. Instrukcję Kongregacji Nauki Wiary o pochówku ciał zmarłych i przechowywaniu prochów w przypadku kremacji „Ad resurgendum cum Christo”.

W kończącej spotkanie dyskusji pojawiły sie głosy na temat akcji „Rodzina Rodzinie” – ks. Stanisław Słowik; Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana – Cecylia Abram oraz Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę – Cecylia Abram i bp Edward Białogłowski. Wcześniej głos zabrał Wojciech Buczak – wiceprzewodniczący Rady Duszpasterskiej. (tn)

Zdjęcia – tn