Uroczystość Wszystkich Świętych

Wpisany przez Admin

W Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy wszystkich świętych, znanych nam i nieznanych z imienia. Dzień ten przypomina nam również o powołaniu wszystkich do świętości. Każdy z wierzących na swojej drodze życia, powołania małżeńskiego, kapłańskiego czy  zakonnego jest wezwany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej. W dniu 1 listopada Kościół Katolicki uroczyście wspomina wszystkich: znanych i nieznanych, dawnych i współczesnych świętych. Tych, których wspominamy w ciągu roku, gdy prawie codziennie  wspominamy jednego lub kilku świętych znanych z imienia. Świętych jest jednak znacznie więcej. Stąd w Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy ich wszystkich.  To dzień radości z osiągnięcia Nieba przez tych, których Kościół oficjalnie ogłosił świętymi, ale i wielu innych, o świętości których wie tylko Pan Bóg. To dzień nadziei dla nas wszystkich, którzy dążymy do nieba. Także dla nas wszystkich jest miejsce w niebie.

Znakiem tej radości i nadziei jest liturgia Mszy św. w czasie tej uroczystości. Wsłuchując się w teksty czytań odkrywajmy nasze powołanie do świętości i zbawienia.

Potem ujrzałem:
a oto wielki tłum,
którego nie mógł nikt policzyć,
z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków,
stojący przed tronem i przed Barankiem.
Odziani są w białe szaty,
a w ręku ich palmy.
I głosem donośnym tak wołają:
“Zbawienie u Boga naszego, Zasiadającego na tronie
i u Baranka”.
 A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czworga Zwierząt,
i na oblicza swe padli przed tronem,
i pokłon oddali Bogu,

mówiąc: “Amen.
Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen”.
 A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami:
“Ci przyodziani w białe szaty
kim są i skąd przybyli?”
I powiedziałem do niego:
“Panie, ty wiesz”.
I rzekł do mnie:
“To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku
i opłukali swe szaty,
i w krwi Baranka je wybielili.
Dlatego są przed tronem Boga
i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy.
A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi.

Nie będą już łaknąć ani nie będą już pragnąć,
i nie porazi ich słońce ani żaden upał,
bo paść ich będzie Baranek, który jest pośrodku tronu,
i poprowadzi ich do źródeł wód życia:
i każdą łzę otrze Bóg z ich oczu”.

Ap 7, 9-17