Mamy Niepodległą – święto w Rzeszowie

W piątek, 11 listopada 2016 r. o godz. 11.00 w kościele farnym w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny oraz blisko trzydziestu księży. Na Mszy św. byli posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa. Na uwagę zasługuje duży udział młodzieży.

Na początku Eucharystii ks. Jan Szczupak – proboszcz parafii farnej – przywitał zebranych i wprowadził w przeżywanie świątecznych treści. Homilię wygłosił ks. Tomasz Nowak – rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Nawiązując do znajdujących się w kościele farnym pamiątkowych tablic mówił o wdzięczności: Najstarsze wydarzenia, za które dzisiaj dziękujemy, wyraża rzeźba św. Wojciecha na drzwiach kościoła. O najnowszej historii przypomina tablica z 1995 roku na południowej ścianie. To tablica rzeszowskiej „Solidarności”. Tutaj – czytamy na tablicy – wspierani przez ofiarnych duszpasterzy i społeczeństwo odnajdywaliśmy wiarę w sens powodzenia naszego działania. Chylimy dziś czoła przed ofiarnymi duszpasterzami (niektórzy z nich siedzą teraz w prezbiterium), przed ofiarnym społeczeństwem (nie brakuje przedstawicieli tego społeczeństwa w tym kościele) i przed ofiarną „Solidarnością”. Homilista przypomniał, że ziemska ojczyzna nie jest jedyną i ostateczną ojczyzną człowieka: Gdy dzisiaj mówimy z dumą i radością: Mamy Niepodległą! pytamy się co zrobić, aby ta duma i radość towarzyszyły nam za dwa lata, gdy będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania niepodległości, za dwadzieścia lat, pięćdziesiąt, trzysta i kolejny tysiąc, aż po wieczność. Bo ta ziemia, choć tak droga, ten Rzeszów, choć tak przez nas kochany, nie będą przestrzenią naszej wieczności.

Po Mszy św. odbyły się państwowe uroczystości pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, który znajduje się w północnej części Palcu Farnego.

W czasie obchodów, wręczono odznaczenia żołnierzom 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, a trzynastu żołnierzy Garnizonu Rzeszów otrzymało nominacje na kolejne stopnie wojskowe. Awans na stopień podpułkownika otrzymał mjr Marcin Dusza, który wyznaczony został na stanowisko dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Po przemówieniach wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla odbyły się: apel pamięci, salwa honorowa i złożenia kwiatów.

W dalszej części Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie wykonali musztrę paradną w bronią.

Na Dzień Niepodległości Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przygotowało „Listopadowe Spotkanie z Historią”. O godz. 12.00 rozpoczął się 4. PKO Bieg Niepodległości – Rzeszowska Dycha. W I Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie o godz. 13.30 rozpoczęła się Biesiada Patriotyczna – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych ze strzelcami i harcerzami. Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała sprzedaż rogali św. Marcina, wzorowanych na poznańskich rogalach świętomarcińskich.

W ramach świątecznych obchodów, 13 listopada 2016 r. w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie przy ul. Wita Stwosza o godz. 11.00 odbędzie się koncert chóru Lengyel-Magyar z Nyiregyházy z Węgier. (tn)

Zdjęcia: Katolickie Radio Via