Galeria 2016 Newsy

Odpust parafialny u bł. Karoliny w Rzeszowie

Odpust parafialny to święto patronalne kościoła parafialnego i jest przede wszystkim świętem wspólnoty wiernych, którzy tworzą daną parafię. Świętowanie odpustu parafialnego przypomina także o powołaniu do świętości każdego parafianina – chrześcijanina. Za nawiedzenie kościoła parafialnego w tym dniu można pod zwykłymi warunkami, uzyskać odpust zupełny.

Ten szczególny czas łaski i Bożego miłosierdzia w naszej parafii miał miejsce w piątek 18 listopada. Uroczystej Eucharystii o godz. 17:00 przewodniczył J.E. Ks. Bp Jan Wątroba – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, przy licznym udziale zaproszonych księży, gości i parafian. Podczas tej uroczystości gościliśmy także J.E. Ks. Biskupa Kazimierza Górnego.

Jeszcze przed rozpoczęciem Liturgii, przedstawiciel Rady Parafialnej dokonał krótkiego powitania:
„…W imieniu wspólnoty parafialnej witamy Was w naszej Parafialnej Świątyni której patronką jest Bł. Karolina w dniu najważniejszego święta parafialnego – odpustu.

Jest to jednocześnie czas kiedy kończy się wyjątkowy dla naszej Ojczyzny i Kościoła rok liturgiczny. Rok w którym obchodziliśmy 1050 rocznicę Chrztu Św., Rok Miłosierdzia Bożego a ŚDM, i wizyta Ojca Świętego – Franciszka zaowocowały tym że, iskra Miłosierdzia Bożego rozbłysła na cały świat…
W imieniu parafian wyrażę wdzięczność Proboszczowi że pomimo licznych obowiązków związanych ze służbą wspólnocie strażackiej jakże ważnej dla naszego bezpieczeństwa – z dużym zaangażowaniem i poświęceniem w pełni wypełnia obowiązki gospodarza Parafii, dba o rozwój Parafii i nieustannie upiększa tę świątynie, czego wyrazem jest nowa Droga Krzyżowa – o poświęcenie której prosimy. „

Następnie Ksiądz Proboszcz Jan Krynicki powitał wszystkich Księży Biskupów, Kapłanów, Siostry Zakonne, Służby Mundurowe, wszystkich zaproszonych gości i Parafian.

Cała uroczystości odpustową uświetniła muzycznie orkiestra strażacka z miejscowości Gać, a swoim śpiewem – nasz Parafialny Chór.

Podczas homilii Ksiądz Biskup „.. przez mieszkańców wioski, Karolina została zapamiętana jako bardzo pracowita i chętna do pomocy. Jak Ewangeliczna Marta była szczęśliwa mogąc usłużyć dzieciom, czy dorosłym. Podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Była wzorem zdrowych relacji w rodzinie i w parafii… Karolina jest dla naszego pokolenia niezwykłym świadkiem. Świadkiem odważnej wiary, wiary gotowej bronić swej godności i młodzieńczej czystości…-  ”

Na za kończenie dzisiejszej uroczystości Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim za udział w tej podniosłej uroczystości, a Ksiądz Biskup Jan Wątroba dokonał błogosławieństwa nowej Drogi Krzyżowej: „.. korzystając z udzielonej mi władzy, przypisuję do tych stacji, do nabożeństwa odprawianego indywidualnie lub wspólnotowo, wszystkie odpusty, które Kościół nakłada, z których pozwala nam czerpać. Jest to moment poświęcenia, ale i erygowania Drogi Krzyżowej…”.
Okadzenie każdej stacji, dopełniło obrzęd błogosławieństwa.

Następnie oddaliśmy cześć Bogu w Najświętszym Sakramencie. Została odmówiona litania do Bł. Karoliny – Patronki naszej parafii. A uroczyste odśpiewanie TEDEUM i końcowe błogosławieństwo zakończyło dzisiejsze uroczystości odpustowe ku czci Bł. Karoliny Kózki w naszej parafii.

Link do artykułu na naszej stronie: http://www.bl-karolina.eu/index.php/aktualnosci/998-odpust-parafialny-2016

Dariusz Gąska

www.bl-karolina.eu