Otwarcie i poświęcenie Poradni Małżeńsko – Rodzinnej w Jaśle

Rodzina jest pierwszą i podstawową szkoła miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem – czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą – że potrafi pozostać ostoja dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.” – św. Jan Paweł II.

W niedzielę, 27 listopada w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, poświęcono i oddano do użytku Poradnię Małżeńsko – Rodzinną. Uroczystego jej poświecenia dokonał Ks. Biskup Jan Wątroba.

Poradnia mieści się w Domu Parafialnym przy kościele Farnym. Po wieloletnim remoncie, w  budynku prowadzona jest dla całego dekanatu, a także diecezji szeroka działalność ewangelizacyjna i dydaktyczna. Teraz poszerzona została o pomoc małżeńską i rodzinną.

– Pierwszą niedzielą Adwentu, rozpoczęliśmy liturgiczny czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W naszej diecezji odbyło się wiele wydarzeń, w różnych parafiach i regionach. Osobiście miałem okazję uczestniczyć w konsekracji świątyni w Warzycach, liczącej ponad 110 lat oraz otwarciu i poświęceniu Poradni Małżeńsko – Rodzinnej w Jaśle.

Do niedawna funkcjonowały tutaj w nieco skromniejszych warunkach dwie poradnie. Nowo powstała będzie jedyną na miasto Jasło i okolice.

Rozpoczęliśmy nowy Rok Duszpasterski. Hasłem tego Roku są słowa ,,Idźcie i głoście.’’ Myślę, że w tym kluczu należy odczytać wspomniane wydarzenia zarówno w Warzycach jak i w Jaśle, bo to jest podstawowe zadanie Kościoła : Ewangelizować.

Świątynia jest uprzywilejowanym miejscem Ewangelizacji poprzez : słowo, sakramenty święte, świadectwo życia. Podobnie w służbie rodziny i małżeństwa. Doradcy życia rodzinnego, duszpasterze i kompetentne osoby głosząc Ewangelię małżeństwa i rodziny stają się ,,misjonarzami’’ .

,,Idźcie i głoście’’ to Jezusowy ,,mandat misyjny’’. Jezus posyła nieustannie. Jak sam został posłany przez Ojca tak i posyła uczniów i uczennice czyniąc ich swymi ,,misjonarzami’’. W to zadanie Kościoła wpisują się wszystkie poradnie życia rodzinnego. Celem ich działalności jest udzielanie pomocy ludziom młodym przygotowującym się do sakramentu małżeństwa na pierwszym etapie wspólnego życia jak i tym, którzy borykają się z wieloma problemami.

Mam nadzieję, że nowo otwarta i poświęcona poradnia w Jaśle spełni to zadanie. Widząc zaangażowanie ludzi, którzy z pasją podejmują to dzieło z pewnością spodziewają się pięknych owoców. Myślę, że najbardziej odczują je ci, którzy pragną zawrzeć związek małżeński. – mówił Ks. Biskup Jan Wątroba.

Z poradni będą mogły korzystać pary narzeczonych przygotowujące się do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz rodziny przeżywające trudności wychowawcze, małżeńskie, nałogowe czy też komunikacyjne.

Św. Jan Paweł II jako największy obrońca życia człowieka i rodzin w czasie trwania pontyfikatu, wiele uwagi i troski poświęcał zagadnieniu rodzinie. Sam wielokrotnie nazywał ją „sanktuarium życia’’. Dziś w chaosie codzienności, niestety to ,,sanktuarium życia’’ ulega wielkiemu zagrożeniu i zagubieniu. Potrzeba wiele modlitwy oraz wsparcia w dziele budowy i odnowy rodzin.

Wszystkich potrzebujących zachęcamy do korzystania z pomocy:

Katechezy przedślubne  ( II środa miesiąca, godz. 18.00)

Rozmowy indywidualne (II, III i IV środa miesiąca, godz. 17.00)

Katechezy przedmałżeńskie:
PARAFIA JASŁO –FARA UL. FARNA 2
STYCZEŃ 09.01.2017r. – 13.02.2017r. godz.1800 (poniedziałki)
KWIECIEŃ 24.04.2017r.- 29.05.2017r. godz.1800 (poniedziałki)
WRZESIEŃ 04.09.2017r.- 09.10.2107r. godz.1800 (poniedziałki)

PARAFIA OO FRANCISZKANÓW UL. SZOPENA 1
LUTY 14.02.2017r.- 21.03.2017r. godz.1900 (wtorki)
MAJ 23.05.2017r.- 27.06.2017r.godz.1900 (wtorki)
PAŹDZIERNIK 10. 10. 2017r. – 14. 11. 2017r. 1900 (wtorki)