Pomnik 1050-lecia chrztu Polski w Rzeszowie

Wpisany przez Tomasz Nowak

Chrześcijańskie wartości pozwoliły nam przetrwać największe wojenne i polityczne zawieruchy – powiedział marszałek podkarpacki Władysław Ortyl podczas odsłonięcia pomnika upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski. Umieszczony przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie 25 tonowy pomnik pobłogosławił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W niedzielę, 20 listopada 2016 r., biskup rzeszowski Jan Wątroba pobłogosławił pomnik upamiętniający 1050. rocznicę chrztu Polski przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

O godz. 15.00 w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Stanisław Nabywaniec – kierownik Zakładu Historii Nowożytnej i Dziejów Kościoła Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

O godz. 16.30 rozpoczęły się uroczystości przed Urzędem Marszałkowskim. W odsłonięciu pomnika wzięli m.in. udział przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego: marszałek Władysław Ortyl wraz z członkami zarządu oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego wraz z radnymi. Obecna była także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci i duchowni na czele z biskupem Janem Wątrobą. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz asysta wojskowa żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i  jednostki strzeleckie.

Podczas uroczystości krótkie przemówienia wygłosili: biskup rzeszowski Jan Wątroba, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart i Adam Pęzioł – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W głazie umieszczono kapsułę czasu zawierającą list dla potomnych opisujący uroczystość a także wizerunki: Władysława Ortyla, Ewy Leniart, Tadeusza Ferenca – prezydenta Rzeszowa i biskupa Jana Wątroby. Do kapsuły dołączono gazetę regionalną i film o Podkarpaciu.

Pomysłodawcami powstania pomnika byli członkowie Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski – prezes Wojewódzkiego Funduszu ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Adam Pęzioł oraz ks. prof. Stanisław Nabywaniec. Autorem koncepcji graficznej wyrytej na pomniku jest Michał Rajchert, natomiast wykonawcą Zakład Obróbki Kamienia Budowlanego Kazimierza Rogali.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce. (tn)

Na podst. www.podkarpackie.pl (zobacz obszerną galerię zdjęć)

Zdjęcia: ks. Łukasz Hendzel