Święto Niepodległości w Gorlicach

Wpisany przez Admin

W piątek 11 listopada w 98 rocznicę Odzyskania Niepodległości, w Gorlicach odbyły się jubileuszowe uroczystości związane z 1050 rocznicą Chrztu Naszego Narodu, któremu na imię Polska.

Uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Mniejszej w Gorlicach od wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych w wykonaniu naszego chóru parafialnego oraz programu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach. Bezpośrednio po programie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ksiądz Biskup Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyli księża z dekanatu gorlickiego na czele z Księdzem Dziekanem Stanisławem Ruszlem.

Po zakończeniu Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, gdzie miały miejsce okolicznościowe przemówienia i modlitwy. W tych pięknych wydarzeniach wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele Władz Miasta, Gminy, Powiatu i Województwa oraz przedstawiciele szkół i organizacji patriotycznych. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Po Mszy Świętej wieczornej w naszej Bazylice odbył się koncert z okazji obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w wykonaniu chóru Cantores Carvatiani oraz Krakowskiego Zespołu Muzyki Dawnej.

Ks. Andrzej Tokarz