Galeria 2016 Newsy

Wieczornica z okazji Święta Niepodległości w Kołaczycach

„Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej! Nie może być Ojczyzną ludzi bez wzajemnej czci jedni dla drugich, bez ducha ofiary i służby” – kard. Stefan Wyszyński

To już 98. rocznica, kiedy to po 123 latach zaborów, Polsce udało się odzyskać utraconą wolność. Z tej okazji 10 listopada w Wigilię Niepodległości, w Kołaczycach odbyły się uroczyste obchody upamiętniające ten niezwykły czas odzyskania przez Polskę upragnionej wolności.

Obchody tradycyjnie rozpoczęły się o godz.16.00 uroczystą Mszą Św., w intencji Ojczyzny i poległych w kościele pw. św. Anny. Przewodniczył jej i Słowo Boże wygłosił ks. Jan Sabat, proboszcz parafii. W koncelebrze byli także ks. Władysław Depa, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Bieździedzy oraz ks. Dariusz Mikrut.

Po Mszy św., uczestnicy obchodów w barwnym orszaku prowadzonym przez reprezentacyjną kompanię Straży Pożarnej z Kołaczyc, poczty sztandarowe, harcerską drużynę Wilków, oddział Kosynierów z Bieździedzy, władze samorządowe, parlamentarne i wojewódzkie, udali się na Rynek. Tam, przy zabytkowej kapliczce Matki Bożej Niepokalanej oraz pomniku upamiętniającym ofiary wojen, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając cześć wszystkim poległym za Ojczyznę.

Kapliczki i krzyże przydrożne to nie tylko znaki będące elementem kultury i wierności naszych przodków, lecz także symbole upamiętniające wydarzenia wojenne. Wojna często budziła lęk przed zagładą. Zachowane do dziś na terenie woj. podkarpackiego, kryją w sobie waleczne historie, uczucia patriotyczne, dziękczynienie oraz prośbę o błogosławieństwo. Jedną z nich jest m.in kołaczycka kapliczka Matki Bożej Niepokalanej, sprzed której wielu żołnierzy polskich ruszało na front walcząc o wolną Polskę.
Dalsza część uroczystości, odbyła się w Sali Bankietowej. Okolicznościowy program Wieczornicy wypełnił występ uczniów Zespołu Szkół Społecznych w Krajowicach oraz artystów z Krakowa.

Fot. N.J
Natalia Janowiec