Zakończenie Roku Miłosierdzia w Tarnowcu

Wpisany przez Admin

„Nie ma innej drogi jak droga miłosierdzia” – zakończenie ROKU MIŁOSIERDZIA
w tarnowieckim sanktuarium

„Przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje” – powiedział abp Gądecki na kazaniu podsumowującym Rok Miłosierdzia. Nawet jeżeli sam sobie nie przebaczę wiem, że jest niewyobrażalna miłość Boża, która przebaczy bezwarunkowo. Jak żyłbym bez tej świadomości? Czy byłbym w stanie udźwignąć każdy grzech i każde wyrządzone zło? Nie umiem sobie nawet wyobrazić mroku własnej duszy i bólu sumienia. A kim byłbym bez miłosierdzia w sercu? Kim byłbym bez wrażliwości wobec ubóstwa?

„Pewnego dnia zobaczyłam w telewizji fragment filmu, który miał być emitowany wieczorem. Film o reżimie w Korei Północnej, a we wspomnianym fragmencie zobaczyłam małego chłopca. Dziecko płakało, miało za duże ubranie a na nogach zniszczone buty, chyba dorosłego człowieka. Uklękłam i modliłam się o to, żeby to dziecko gdziekolwiek jest zaznało dobra i było szczęśliwe. Przepłakałam pół nocy i wstałam rano ze świadomością, że Pan Bóg mnie wysłuchał” –  mówi Jola.

Przez to, że jesteśmy miłosierni – cierpimy. Taką drogę wskazał nam Jezus Chrystus, który z wielkiej miłości zaniósł grzechy i całe zło wyrządzone przez człowieka na krzyż. Ten akt miłosierdzia, jako jedyny ratunek dla świata, wszystkich nas zobowiązuje do oddania swego życia drugiemu człowiekowi. Do służby ubogim i potrzebującym, tak uczynkiem jak
i modlitwą.

13 listopada 2016 r. uczestniczyliśmy w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia
w Tarnowcu w uroczystej Mszy św. zamykającej Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Celebrze przewodniczył Dziekan dekanatu Jasło – Wschód ks. Zbigniew Irzyk, który w homilii przypomniał zebranym, że nie ma w naszym życiu innej drogi, jak droga miłosierdzia.

Kapłani i Parafianie tarnowieckiej parafii w Roku Jubileuszu podążali tą drogą. Każdego dnia można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed każdą Mszą św., a także przed wszelkimi świętami i uroczystościami czy też w czasie wizyt pielgrzymów. Codziennie przed Mszą wieczorną wierni odmawiali Koronkę oraz Litanię do Bożego Miłosierdzia prosząc o miłosierdzie dla siebie i świata. Modlitwa ta pozostanie żywym pomnikiem zakończonego Roku Miłosierdzia.

Organizowano czuwania jak np. tematyczna wieczornica KSM-u w GOK-u. Nie zabrakło cyklu homilii o tematyce uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy, głoszonych przez kilka niedziel.

Tarnowieckie Sanktuarium odwiedziło w Roku Miłosierdzia około 8 tysięcy pielgrzymów. Wizyty te nie były bezowocne. Byli pielgrzymi, którzy dziękowali i składali świadectwa swojej przemiany, m.in. Anonimowi Alkoholicy przyszli z podziękowaniem dla Pana Boga i Matki Tarnowieckiej za siłę w walce z nałogiem.

Namacalnymi pomnikami Roku Miłosierdzia są: Aleja Miłosierdzia, na której znajdziemy tablice z wypisanymi uczynkami miłosierdzia co do ciała i duszy oraz Dzwon Miłosierdzia.

Duchowe owoce Roku Miłosierdzia są bezcenne. Rok się kończy, ale nasze serca pozostają otwarte a ręce gotowe na uczynki miłosierdzia. Miłosierdzie jako istota naszego istnienia otwiera nam bramy niebios.

Ks. Grzegorz Wolan