,,Solidarność’’ zwycięży, bo Ty oddałeś za nią życie

,,Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat.’’ – bł. ks. Jerzy Popiełuszko

13 grudnia w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w parafii pw. św. Stanisława BM w Jaśle odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jak podkreślił proboszcz parafii ks. Tadeusz Paszek jest to historyczne zarazem niezwykłe wydarzenie. – Dziś cieszymy się obecnością Błogosławionego Kapelana ,,Solidarności’’. Relikwie w postaci fragmentów kości, otrzymaliśmy z Kurii Warszawskiej staraniem naszej parafii i Stowarzyszenia ,,Solidarni’’ w Jaśle, którzy z delegacją udali się po nie do Warszawy, nawiedzając także Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego na Żoliborzu i Świątynie Opatrzności Bożej.

Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 przewodniczył ks. Krzysztof Mijal – kapelan Podkarpackiej ,,Solidarności’’ z archidiecezji przemyskiej. W koncelebrze byli także : ks. proboszcz Tadeusz Paszek, ks. Gerard Stanula, ks. Artur Kostrząb oraz ks. Tomasz Bierzyński. Ks. Artur wygłosił piękną, prawdziwie patriotyczną homilię, słowa której zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich zgromadzonych. Duchowny wspominał tragiczne fakty dotyczące śmierci ks. Jerzego. Przywołał obraz wiernych, gromadzących się wówczas na modlitwie w murach świątyni. – Kościół św. Stanisława już w pierwszych chwilach ,,stanu wojennego’’ był jednym z miejsc podtrzymującym na duchu. Głoszące prawdę patriotyczne kazania ks. Stanisława Kołtaka i ks. Stanisława Marczaka, dodawały wiary, sił i odwagi tamtejszej ludności. Częste nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali składały się na modlitewne czuwania przed Najświętszym Sakramentem w intencji ks. Jerzego Popiełuszki i  Ojczyzny. – mówił.

W czasie liturgii modlono się o rychłą kanonizację kapłana – męczennika. Przez jego wstawiennictwo polecano Bogu tych, którzy 35 lat temu oddali życie za wolną Polskę.

Po zakończeniu Eucharystii, wszyscy zebrani udali się pod tablicę upamiętniającą Kapelana ,,Solidarności’’. Tam złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono symboliczną znicz.

Modlitwa o łaski za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Boże nieskończenie dobry, który obdarzyłeś błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę łaską wierności kapłańskiemu powołaniu aż do męczeńskiej śmierci, prosimy Cię słowami Papieża Jana Pawła II: „Aby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z krzyża zmartwychwstanie”.
Miłosierny Boże, udziel mi, za wstawiennictwem błogosławionego księdza Jerzego tej łaski, o którą Cię gorąco proszę. Niech ofiara życia i jego wstawiennictwo u Ciebie przyczynią się do wzrostu chrześcijańskiej wiary, jedności i pokoju w świecie.
Przez Chrystusa, Pana naszego.

Fot. N.J

Natalia Janowiec